20 lik diş ağrısı belirtileri

20 lik diş ağrısı belirtileri

20 lik diş ağrısı belirtileri

20 lik diş ağrısı ,Birçok kişinin en merak ettiği ve korkulu rüyası 20 lik dişler, çenelerde diş dizilerinin en sonundan olan 3. büyük azı dişleridir. Yirmili yaşlar döneminde gelişimlerini tamamlayıp ağız içine çıktıklarından genellikle yirmi yaş dişi olarak bilinirler. Peki, ağrı belirtileri ve tedavi süreçleri nelerdir?

20 lik Diş Ağrısı Nedir?

20 lik diş ağrısı nedir ?

20 lik diş ağrısı nedir ?

20 lik diş ağrısı, dünden bugüne çoğu kişide görülebilen ağrılı bir şikayettir. 20 lik dişler, ağzın en arkasında mevcut olan 3. büyük azı dişleri grubuna girmektedir.  Genellikle bu dişler 17 yaşından itibaren çıkar ve 4 adet olarak yer alırlar. Ortalama 17–25 yaş arasında gelişme ve oluşum süreçlerini doldururlar. Kişinin çene yapısına bağlı olarak şekillenir ve bu dişler gelişim süreçlerini tamamlayabilirler ya da gömülü durumda kalma ihtimali vardır.

Gelişim sürecini tamamlayıp, gömülü durumda kalan ve ağrıyan diş kişinin, hayatını yüksek oranda olumsuz etkilemektedir ve günlük yaşamın kalitesini düşürürler. Ağrı, kişinin bu rahatsızlığını hissettirdiği sürece günlük rutin işlerine odaklanamaz ve sosyal olarak sağlıklı bir şekilde hayatını sürdüremez. Birçok kişi Ağrının bir süre sonra geçebileceğini düşünerek doktora gitmeyebilir ve tedavi sürecini aksatabilir. Oysa bu durum ileride yaşanacak daha büyük problemlere istemeden neden olabilir.

20 lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

20 lik diş ağrısı belirtileri

20 lik diş ağrısı belirtileri

20’lik diş ağrısı belirtileri kendini çok çeşitli şekillerde göstermektedir. Ağrıyı yaşayan kişi ağız içerisinde ve çevresinde bir takım değişiklikler gösterebileceği gibi yüzünde ve çene bölgesinde de bazı değişiklikler oluşabilir. Diş ağrısını yaşayan Kişi, ağrıyla beraber bu gibi değişiklikleri de fark ederse, en yakın zamanda bir uzman diş hekimine başvurmalı ve kontrolünü yaptırmalıdır. Bu şekilde ağrı ile ilgili asıl nedenini daha iyi öğrenebilirler.

20 lik diş ağrısının belirtileri şunlardır:

  • Yüz bölgesinde ya da ağız içerisinde belirgin şişlikler ve kızarıklıklar.
  • Yutkunmada zorlanmak, acı duymak.
  • Ağızda koku oluşumu, kokunun olağan dışı artması ya da ağızda kötü tat hissi.
  • Sıcak ve soğuğu zonklama şeklinde hissetmek beslenmede zorluk yaşamak.
  • Ara sıra yoğunlaşan Baş ağrısı hissedilmesi.
  • Ağız içinde ağrı hissedilmesi ve bu ağrının baskı uygulanınca şiddetlenmesi.
  • Çene bölgesinde mevcut olan lenf bezlerinde tespit edilen şişmeler. Ağzı kapatırken güçlük çekmek ya da kapatmaya çalışınca 20’lik diş bölgesinde yoğun baskı hissedilmesi

20 lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20 lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20 lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Her kişide olmasa da çoğu kişide 20’lik dişlerin çıkması sırasında acı hissedilmektedir. Bu zamanlarda uygulanabilecek belli başlı tedavi süreçleri vardır. Bunlar sıklıkla şu şekildedir;

  • Ağız içinin tuzlu su ile gargara yapılması ağrının giderilmesine yardımcı olabilir.
  • Uzun süre geçmeyen 20’lik diş ağrısı ve ağız sağlığını oldukça tehdit etmeye başladığında, öncelikle ilâçlı tedavi uygulanmaktadır. Doktor gözetiminde Aspirin, Advil ve Ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar kullanılmaktadır.
  • İlâçların çözüm olmadığı durumlarda dişlerin çekilmesi kaçınılmazdır.

20 lik diş ağrısı için gidilmesi gereken doktorlar? 

20 lik diş ağrısı için gidilmesi gereken doktorlar? 

20 lik diş ağrısı için gidilmesi gereken doktorlar?

Her şehirde mevcut olan Hastanelerin Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümlerinden, Diş sağlığı merkezlerinden randevu alınabilir.

ameliyatı:

Diş Ağrısı Ameliyatı

Diş Ağrısı Ameliyatı

Tedavinin şekline göre Doktorunuzun öngördüğü 20’lik dişinizi ameliyatla almayı düşünebilir. Diş çekiminde rahatsızlık hissi duymamanız için sınırlı uyuşturma uygulanır. 20’lik diş ameliyatında yapılan işlem dişin etrafındaki doku ve kemik çıkarılır, operasyon yapılan bölge kapatılır ve dokunun iyileşmesi için birkaç dikiş atılır.

20 lik Diş Ağrısının Evde Uygulanabilir Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

20 lik diş ağrısı Bitkisel Tedavi

Bitkisel Tedavi

Birçok hastalıkta doğada bulunan bitkilerin hastalıklara iyi geldiği bilinir. Bunlar aynı zamanda ağrı kesici özelliğe sahiptirler bunun gibi bitkilerin diş sağlığı açısında da oldukça büyük etkileri mevcuttur. Peki diş ağrılarına iyi gelen bitkiler nelerdir.

Atkuyruğu otu: Suda kaynatılıp demlenmeye bırakılır gün boyunca birden fazla gargara yapıldığında diş çürümelerine, diş eti kanamaları ve enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.

Yaban mersini: Diş eti enfeksiyonlarının ilk döneminde iseniz, yaban mersininden hazırlanmış meyve suyunu bir müddet ağzınız da tutarak enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.

Maydanoz: Ezilen maydanozun dişe sürülmesi

Mayıs papatyası: Su da demleyerek gün içinde gargara şeklinde kullanabilirsiniz.

Biberiye çayı: Papatya ve biberiye ile demlenmiş çay süzülüp, limon tuzu eklenerek gün içerisinde gargara şeklinde tüketilebilir.

Ebegümeci: Kurutulmuş ebegümeci tuzlu su ile ıslatılarak ağızda çiğnenmesi

Sirke: Sirke ve defneyaprağının kaynatılarak gargara yapılması

Ballı tuz: Bal ve tuz macun haline getirilerek ağızda tutulması

Çörek otu: Çörek otu ve sirke kaynatılarak gargara yapılması

Karanfil: Ağrılı diş üzerine ezilerek konur, bir müddet sonra ağrının azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Sarımsak: Dişin üzerine ezip koyabilirsiniz hem antibiyotik özelliği hem de ağrı kesici etkisini görebilirsiniz.

Vanilya özü: Pamuklu çubuk yardımıyla birkaç damla vanilya özütünü ağrıyan bölgeye sürebilirsiniz

Nane: Nane yapraklarını en az yirmi 20-30 dakika boyunca ağrıyan bölgeye koyabilirsiz.

Guava: Guava yapraklarını ağrılı bölgeye etrafında çiğneyebilirsiniz, ya da yaprakları kaynatıp suyu soğuyunca gargara yapabilirsiniz.

Soğan: Ağrılı dişinize soğan parçalarını parmağınız ile uygulayabilirsiniz.

Kabartma tozu: Diş macunu ve kabartma tozunu küçük bir kap içinde macun kıvamına getirin. Mevcut macunu dişinizin üzerine yapıştırıp birkaç dakika bekletin.

Ne İyi Gelir?

20 lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

20 lik dişlerin neden olduğu acıdan ve şişlikten evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile kurtulabilirsiniz.

Hijyen: Ağız içini temiz tutmak enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Günlük iki kez diş fırçalamak, diş ipi ve tuzlu su ya da eczanelerden alacağınız gargaralar ile ağız içini çalkalamak ağızda bulunan ve enfeksiyonlara neden olan bakterilerin üremesini durdurur. Her gün iki ya da 3 defa tuzlu su ile gargara yapmak, ağrıyan bölgenin uyuşmasını sağlar. Tuzlu suyun ağız içinde için de uygulanması ayrıca ağız içinin temizliğinde faydası çoktur.Ağzımızın Hijyenine Dikkat Etmezsek İleriki aşamalarda Ağız Kanserine Kadar Gitmektedir.

Su tüketimi: Bol su tüketimi, yiyeceklerin ve bakterilerin ağızdaki boşluklarda birikmesini önler. Diş ve diş etlerinden uzaklaşan bakteriler, ağız içinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltmaktadır.

Şekerli gıdalar: Şekerli yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bu da şekerli gıdaların kırık diş etlerinin içine sıkışmasını, bakterilerin büyümesini önler ve mevcut diş ağrılarının önüne geçilmesine yardımcı olur.

Buz torbası: Ağrıyan bölgeye buz torbası koymak acının geçici de olsa azalmasını sağlayacaktır. Ağrılı Cilt üzerine tahriş etmeyecek bir beze buz parçalarını sarabilirsiniz ve çenenizin üzerinden o bölgeye belli aralıklarla tampon uygulamanız gerekir. Soğuk, ağrıyı daha az bir şekilde hissetmenizi sağlayacaktır. Yüzdeki şişlikler için de buz torbası kullanabilirsiniz.

Yatarken yastık kullanmak: Yatma pozisyonunda kan basıncının baskı yapması ağrının şiddetlenmesine neden olabilir. Yüksek yastıkta yatmanız ağrının gelmesini önleyecektir.

Diş ağrılarını asla hafife almayın, dişte oluşan enfeksiyonlar ilerde meydana gelebilecek diğer rahatsızlara da neden olabileceği gibi belirtileri de olabilir. Bu sebeple doktor korkusu olanların bu gibi etkenleri de göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Yukarıda birçok şekilde ağrının azalması ile ilgili tedbir ve evde kullanabileceğiniz yöntemlere yer verdik ancak bunlar geçici yöntemlerdir.

 

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.