Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet (regl) görmek; rahim içi dokusunun kanama ile birlikte dökülmesi anlamına gelir. Bu dökülmenin adet görmeye başlayan kadınlar da olması gereken tarihlerde gerçekleşmemesi adet düzensizliği nin belirtisi olmaktadır. Peki, adet görmek nedir ve olası düzensizlik durumları nelerdir?

Adet Görmek Ne Anlama Gelir

Adet Görmek Ne Anlama Gelir

Adet Görmek Ne Anlama Gelir

Kadınlarda ergenlikle birlikte başlayan, vücutta birbirini takip eden bir dizi hormonsal değişim sürecidir. Bu değişim ortalama her kadın için 28 günde bir 4 ile 5 gün kadar süren, bazı kadınlarda 6 ile 7 gün arasında olabilen vajinada kanamalar olarak görülür. Adet kanaması sürecinde gerçekleşen bu kanamaya adet kanaması adı verilir. Kanamanın aylık süre gelen kanama oluşumuna kadar geçen aralıkları her kadında aynı değildir. Ortalama 21–35 gün arası normal kabul edilir. Mevcut ortalama rakamların altı ve üstü patolojik olabilmektedir. Normal seyreden adet kanamaları başlangıçta azdır gittikçe çoğalır, sonra azalarak bitmektedir.

Ancak bu süreç gebelik ile devam edecek olursa, rahim içinde bulunan embriyonun gelişi ile değişen hormon düzeyleri ve rahim içi farklılıklardan dolayı adet görülmesi gebelik sürecinde sonlanmaktadır. Kadınlarda rahim için de gebelik olmadığı sürece hazırlanan rahim içi doku yumurtalıkta “progesteron” hormon seviyesinin düşmesi ile kanama ile dökülmeye başlar, Yani hücreler ve aralarındaki bağlantı yapan maddeler kanama ile dökülür ve vajinadan akıntı yolu ile düşerler. Bazı zamanlarda rahim iç zarı aniden ve bütün olarak atılır buna “kadük” adı verilen pıhtı şeklinde görülen dökülmeler olur ve ağrılı olabilirler.

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Kadınların vücutlarında adet görmek için pek çok organ birlikte çalışmaktadır. Beynimizin içinde bulunan “hipotalamus” bölgesinde mevcut, boyunda bulunan tiroit bezi, hipofiz bezi,  rahim, yumurtalıklar, böbrek üstü bezleri, vajina ve dış genital bölgesinde mevcut vajina ağzın da problem yoksa adet görülmektedir. Ancak bunlardan birinin bile işlevinde bir bozukluk varsa veya bedende gerginlik, hastalık, aç kalma, yoğun spor gibi durumlarda ya da bedenin acil durum sinyali verdiği her hangi bir olası rahatsızlıkta adet düzeni bozulabilmektedir.

Adet gören çoğu kadında, hormonlar adet görülmeye başlayan ilk dönemden itibaren birkaç yıl boyunca belirli bir düzene giremeyebilir buda adet düzensizliği görülmesine neden olabilir bu süreç normal karşılanabilir.

Adetin sona ermeye yakınlaştığı “perimenopoz” ve “menopoz” dönemleri öncesinde de adet düzensizliği görülmektedir. Menopoz adı verilen adet sonlanması son adet döneminin üzerinden yaklaşık 12 ay geçtikten sonra başlamaktadır. Ayrıca belli başlı başka sistemik hastalıklarda da adet düzensizliği görülebilmektedir.

Normal Adet Kanaması Miktarı Ne Kadar Olmalıdır

Normal Adet Kanama Miktarı Ne Kadar Olmalıdır

Normal Adet Kanama Miktarı Ne Kadar Olmalıdır ?

Adet kanamasının standart takvimi 2 ile en fazla 8 gün sürmeli, bir günde ortalama miktar; üç adet kadın pedi kullanımlı kanama olmadır. Ancak spiral taktıran kadınlarda bu süre 10 günü geçebilir, bir günlük kanama miktarı ise dört kadın pedi olmaktadır.

Adet kanaması çok miktarda olursa kirli kan kaybedilir gibi batıl bir inanca sebep olur. Ancak bu yanlış bir inanç kaybedilen kan kirli kan değildir. Bunun sebebi Rahim içinde ki zarın dökülmesini sağlayan kas dokunun arasındaki mevcut damar ağızlarının açılması bu kanamaya neden olur. Bu durumda gözlenen fazla kanama, kadında başta kansızlık olmak üzere pek çok rahatsızlığın yaşanmasına neden olabilir.

Kanamanın azalma sebeplerinde biride kullanılan ilaçlardır. Bir kadın adet görme durumunda doktoruna danışarak ağrı kesici ilaçlardan kullanırsa kanama sürecini azaltabilirsiniz.

Yoğun miktarda adet kanaması geçirmek bazen altında patoloji olmayan bir durum olsa da normal adet kanamasının ilerleyen kanama dönemlerindeki farklılık gösterdiği durumlarda ise ”enfeksiyon, myom, polip, hiperplazi, kanser” gibi bir patolojinin göstergesi olup basit bir jinekolojik muayene ile tanınabilmektedir.

Bazı rahatsızlıklar örneğin Kan pıhtılaşma hastalıkları ve kan sulandırıcılar (aspirin ve heparin ) da kanamayı arttırabilir aynı zamanda adet döngüsü ara döneminde de kanamaya neden olabilmektedir.

Adetin Düzensiz Olduğu Zamanlarda Yapılması Gerekenler

Adetin Düzensiz Olduğu Zamanlarda Yapılması Gerekenler

Adetin Düzensiz Olduğu Zamanlarda Yapılması Gerekenler

Özellikle Adet kanamasının düzensiz ve yoğun miktarda olması durumunda, başta yumurtlamama (anovulayon) olmak üzere uzman bir hekime gidilmelidir. Hormon bozuklukları, “myom, polip, hiperplazi, kanser, enfeksiyon, dış gebelik, ilaç kullanımı, tiroid bezi hastalıkları, adenomyosis” araştırılmalı teşhis konulmalıdır.

Tetkikler için özellikle 35 yaşından sonra olmak üzere adet düzensizliği görülür ise rahim içinden parça almak yani (endometrial biyopsi, pipelle ile biyopsi) gibi veya histeroskopi yapmak gerekebilir.

Konulan tanıya göre mevcut uygun tedavi belirlenir. Bundan sonra öngörülen tedavi birkaç aylık ilaç kullanımı ya da cerrahi operasyon olabilmektedir.

Adet Düzensizliği ne İyi Gelen Şifalı Bitkiler Şunlardır

Adet Düzensizliğine İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Adet Düzensizliğine İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Doğanın bizlere verdiği bitkiler birçok şifa kaynağı özelliklere sahiptirler. Şifa olarak kullanılan bitkilerin tüketimini mutlaka doktorunuzun önerdiği yönde yapılmasını sağlayın. Her insanda aynı etki etmeyeceğini öncelikle belirtelim.

Rezene Çayı

Bağırsaklarında rahatsızlık olanların ve gaz problemi yaşayanlarında faydalanabileceği sinir sistemini rahatlatan rezene, 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı ilâve edip, 1 dakika kaynatın ve 1 dakika demleyin ve süzerek için.

Testere Dişli Aslan Pençesi

4 ve ya 5 gr testere dişli aslanpençesini 1 bardak suda 5 dakika kaynatıp ılık olarak günde 2 defa içerseniz hormonları dengeleme sürecine yardımcı olur.

Papatya Çayı

1 bardak suya, kurutulmuş papatyayı 1 tutam atın, yaklaşık 1 dakika kaynatın ve 1 dakika demleyin, daha sonra süzerek için.

Çobançantası Otu

1 yemek kaşığı otu bir bardak suda kaynatın ve 15 dakika demleye bırakın. Sonra süzerek günde 3 veya 4 defa için.

Soğan Kürü

Kahverengi kabuklu soğanı yıkayıp sirkeli suyun içinde kök ve kabuğuyla bir süre bekletip temizleyin olsun. Daha sonra bir kapta suyu kaynatın. Su kaynayınca soğanı dört parçaya bölerek içine atın. Bu şekilde 5 dakika kaynadıktan sonra kürü hazırlanmış olacaksınız sonrasında ılık olarak tüketebilirsiniz.

Çörek Otu

Bir Günde toplam 15 gr kadar çörek otu iyice dövülmeli ve az su ile yenmelidir. Ancak önemli olan şey öğütülmüş olan çörek otunu yemenin zararlı olmasıdır, çörek otunu tüketmeden hemen önce öğütmek gerektiğini asla unutmayın.

Zencefil

Adet fonksiyonlarını düzenleme de ve menstrüel ağrıyı azaltmada son derece etkilidir. Adet kanamasını teşvik ettiği bilinir. Geciken kanama veya yetersiz adet dönemlerini dengeleyebilmektedir.

Çobançantası Otu

Bir yemek kaşığı Çobançantası otu 1 bardak suda kaynatın ve 15 dakika demleyin. Daha sonra süzerek günde 3 veya 4 defa içilir.

Susam

Susam tohumları, menstrüel döngüleri (adet arası 28 günlük dönem) düzenlemek için hormonlarınızı dengelemeye yardımcı olurlar.

Aynısefa Çiçeği

Bir diğer adı “morigold” olarak da bilinen aynısefa çiçeği kan dolaşımını dengeler. Aynısefa çiçeğinin analjezik özellikleri adet öncesi sancıları dindirmektedir. 1 su bardağı 200 ml kaynamış suya 2 gram kurutulmuş aynısefa çiçeği ekleyin 5 dakika beklettikten sonra günde iki kez içebilirsiniz.

Zerdeçal

Takriben Çeyrek çay kaşığı kadar zerdeçal, 1 bardak süt ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırıp, tüketebilirsiniz.

Havuç Suyu

İyi bir demir kaynağı ve A vitamine sahip olan havuç, düzensiz adet dönemleri için evde basit bir şeklide uygulanabilir. Aynı zamanda düzgün hormon işleyişinde ön ayak olur. Yine kendi bünyenize göre doktorunuza başvurarak üç aylık süre boyunca düzenli olarak bir bardak 200 ml havuç suyu içtiğinizde yararını göreceksiniz.

Tarçın

Tarçın adet dönemine kadar geçen sürede adetin düzene girmesin de ve menstrüel dönemde ki krampların azaltılmasında yardımcı bir besin maddesidir. Tarçın tozunu yarım çay kaşığını sütle karıştırıp bir hafta boyunca içebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.