Ağız Kanseri Nedir ? Ağız kanserinin belirtileri

Ağız Kanseri Nedir ? Ağız kanserinin belirtileri

Ağız Kanseri Nedir ?

Ağızda; dudak, dil, ağız tabanı, yanak, sert ve yumuşak damak, sinüs ve boğaz kanserlerini içeren ağız kanseri, erken teşhis ve tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturabilmektedir. Peki, Ağız kanseri nedir? Ağız kanserinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi nasıl olur?

Ağız Kanseri

Ağız Kanseri Nedir ?

Ağız Kanseri Nedir ?

Ağız kanseri, ağzı oluşturan parçaların herhangi birinde gelişen kanseri ifade etmektedir. Ağız kanseri ağız da şuralarda ortaya çıkabilmektedir:

 • Diş etlerinde
 • Dudaklarda
 • Damak bölgesin de
 • Dilin herhangi bir yerinde
 • Yanakların iç astarı dediğimiz bölgede
 • Ağız tabanında

Ağzın iç kısmında oluşan kansere bazen ağız kanseri veya ağız boşluğu kanseri olarak isimler verilir.

Ağız kanseri, oluştuğu yer itibari ile baş ve boyun kanserleri adı verilen bir kategoride gruplanır ve çeşitli kanser türlerinden biridir. Tedavi şekilleri birbirleriyle aynı olan Ağız kanseri ve diğer baş ve boyun kanserleri sıklıkla aynı şeklide incelenir.

Aynı zaman da, boğazın ve ağzın hemen arka kısmında oluşan orofarinksde ağız kanseri de gelişebilmektedir. Ağız kanseri burada oluştuğun da, orofarengeal kanser veya boğaz kanseri olarak isimlendirilir ve ağzın çatısının arkasını, dilin arkasını, üst boğaz duvarlarını ve bademcikleri içerebilmektedir.

Bilinmesi gereken detay ağız içinde ki bu iki yer ağız boşluğu ve orofarinks vücudun sağlıklı işleyişinin anahtarı olmasıdır. İşleyiş biçimi bakımından nefes almamıza, yememize ve konuşmamıza yardım ederler. Ağız boşluğunda bulunan tükürük bezleri, sindirimin önemli bir parçasıdır, çiğnerken yiyeceği parçalamaya başlamaktadırlar.

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağız Kanseri Belirtileri

Belirtileri

Çoğu kez ağız kanserinin en erken uyarı işaretlerini fark edemeyebilirsiniz, bu nedenle doktorunuzun yaptığı düzenli muayeneler çok önem teşkil etmektedir. Ağız kanseri belirtileri ve semptom’ları şunları içerebilmektedir:

 • Dil de, diş etlerinde veya ağız içindeki beyaz veya kırmızı beneklerin oluşması
 • Dişlerin gevşek yapısı
 • Ağzınızın içinde sonradan gelişen bir büyüme veya şişkinlik
 • Sonradan oluşan ağız ağrıları
 • Kulakta oluşan ağrılar
 • Bir türlü iyileşmeyen dudak veya ağız yarası
 • Çiğneme de veya yutkunmada güçlük yaşanması
 • Ağzınızın herhangi bir bölümünde oluşan his kaybı veya uyuşukluklar

Ağız Kanseri Nedenleri

Ağız Kanseri Nedenleri

Nedenleri

Ağız kanserleri, dudaktaki veya ağızdaki hücrelerin, DNA’larındaki değişikliklerin oluşturduğu mutasyonlardan meydana gelir. Mevcut bir hücre DNA’sı, bir hücreye ne yapacağını söyleyen ültimatomlar verir. Bu değişiklikle oluşan mutasyonlar, hücrelerin büyümeye devam etmelerini ve sağlıklı hücrelerin ne zaman öleceğini ve bölünmelerini söyler. Bu şekilde biriken anormal ağız kanseri hücreleri, bir tümör oluşturabilmektedir. Zaman için de ağzın içine ve baş ve boynun diğer bölgelerine ya da vücudun diğer bölümlerine kadar yayılabilirler.

Ağız kanserleri en sık dudaklarınızı ve ağzınızın içini kaplayan düz, ince hücrelerde başlar. Bu hücrelere skuamöz hücreleri adı verilir ve çoğu ağız kanserleri, skuamöz hücreli karsinomlardır.

Ağız kanserine neden olan skuamöz hücrelerde mutasyonlara uğramasının belli sebebi açık değildir.

Ağız Kanseri Riskinizi Artırabilecek Etkenler Nelerdir?

Etkenler

Etkenler

Tütün kullanımı: Sigara, pipo, puro, tütün çiğneme ve enfiye gibi her türlü tütün tüketimi.

Alkol tüketimi: Aşırı oranda alkol kullanımı, bağımlılık.

Güneş ısısı: Dudaklarınızın aşırı güneş ısısın da kalması.

Cinsellik: HPV adı verilenHuman papilloma” virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüstür.

Bağışıklık: Bağışıklık sisteminin azalması da ağız kanserine neden olmaktadır.

Ağız Kanseri Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir?

Tedavisi ve Yöntemleri

Ağız kanseri tedavisi, kanserin yeri ve hangi evresine bağlı olduğu, ayrıca genel sağlık ve kişisel tercihlerinize göre ele alınır. Bu durumda sadece bir çeşit tedaviniz olabilmektedir ya da kanser tedavilerinin bir kombinasyonundan yararlanabilmektesiniz. Tedavi seçenekleri üç farklı şekilde gerçekleşebilir bunlar genelde cerrahî, radyasyon ve kemoterapidir.

Ağız Kanserinde Cerrahi Yöntemler

Cerrahi Yöntemler

Cerrahi Yöntemler

Mevcut tümörü çıkarmak için yapılan cerrahi yöntemi: Uzman Cerrahınız, mevcut kanser hücrelerinin çıkarıldığından emin olabilmek için etrafını saran tümörü ve sağlıklı dokuyu kesebilir. Küçük kanserler “minör” yani genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan gerçekleşen cerrahî ile çıkarılabilir. Daha büyük tümörlerde ise daha geniş kapsamlı prosedürler gerektirebilir. Mesela, daha büyük bir tümörün çıkarılması için, çene kemiğinizin bir bölümünün veya dilinizin bir bölümünün çıkarılması söz konusu olabilir.

Ağzın rekonstrüksiyonu için yapılan cerrahi: Oluşmuş olan kanserin temizlenmesi için yapılan ameliyattan sonra, cerrahi doktorunuz hastanın konuşma ve yemek yeme yeteneğini yeniden kazanmasına yardımcı olması için ağzınızı yeniden oluşturmak isteyebilir, bunun üzerine Rekonstrüktif cerrahisi önerebilir. Cerrahi doktorunuz, ağzınızı yeniden oluşturmak amacı ile vücudunuzun diğer bölgelerinden cilt, kas veya kemik greftleri nakli yapabilir. Ayrıca diş implantları doğal dişlerinizi değiştirmek için de kullanılabilmektedir.

Her ameliyat kanama ve enfeksiyon riski taşımaktadır. Ağız kanseri operasyonları genellikle konuşma,  görünüş, yemek yeme ve yutma yeteneğinizi etkiler.

Boyun bölgesinde ki kanser için yapılan cerrahi: Kanser hücreleri eğer boynunuzdaki lenf düğümlerine yayılmışsa ya da kanserinizin büyüklüğüne veya derinliğine bağlı olarak yüksek bir risk oluşturuyorsa, doktorunuz boynunuzdaki lenf düğümlerini ve ilgili dokuyu çıkarmak için bir prosedür önerebilir. Boyun diseksiyonu, lenf bezlerine yayılmış olabilecek tüm kanser hücrelerini temizlemelidir. Ayrıca ameliyat sonrası ek tedaviye ihtiyacınız olup olmayacağını tespit etmek için de gereklidir.

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi bu operasyonlar sonrasın da bir takım komplikasyonlar olabilmektedir. Bununla birlikte doktorunuz size yemenize, içmenize ve ilaç almanıza yardımcı olacak bir tüp önerecektir. Bu tüp kısa süreli kullanım için tüp burnunuzdan midenize yerleştirilebilir. Cildinizden ve karnınıza bir tüp sokulabilir ve uzun zaman kullanabilirsiniz.

Bu dönemde doktorunuz sizi bu değişikliklerle başa çıkmanıza yardımcı olabilecek uzman doktorlara yönlendirebilir.

 Radyasyon Tedavisi Yöntemi

Ağız Kanseri Radyasyon Tedavisi

Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. X ışınları ve protonlar gibi yüksek enerjili ışınları ile kanser hücreleri öldürülür. Radyasyon tedavisinde en sık vücudunuzun dışındaki bir makineden verilir.

Radyasyon tedavisi genelde ameliyatlardan sonra kullanılır. Ancak daha erken evre ağız kanseriniz varsa, bazen tek başına da kullanılabilir. Başka durumlarda, radyasyon tedavisi kimyasal tedavi ile birleştirilebilmektedir. Bu birleşim radyasyon tedavisinin etkinliğini arttırmaktadır, ancak yaşayabileceğiniz yan etkileri de arttırmaktadır. İleri derece ki ağız kanseri vakalarında radyasyon terapisi, ağrı gibi kanserin neden olduğu belirti ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Yan etkileri de görülmektedir bunlar; ağzınızda ağız kuruluğu, diş çürümeleri ve çene kemiğinize zarar gelebilmektedir.

Cerrahınız, dişlerinizin mümkün olduğunca sağlıklı olduğundan emin olabilmek için radyasyon tedavisine başlamadan önce bir diş hekimine gitmenizi önerir. Sağlıksız herhangi bir dişin tedavi veya çıkarılması gerekebilir. Ayrıca bir diş hekimi komplikasyon riskinizi azaltmak için radyasyon tedavisi sırasında ve sonrasında dişlerinize en iyi nasıl bakmanız gerekeceğinizi anlamanızda yardımcı olabilmektedir.

Kemoterapi Yöntemi

Ağız Kanseri Kemoterapi Yöntemi

Kemoterapi Yöntemi

Kanser hastalığı olsun olmasın her kesin ilk etapta duyduğu tedavi şekli kemoterapidir. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalları kullanan bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Kemoterapi ilaçları tek başlarına, diğer kemoterapi ilaçları ile birlikte ya da diğer kanser tedavileri ile kombinasyon halinde verilebilmektedir. Kemoterapi radyasyon tedavisinin etkinliğini de artırabilmektedir, bu nedenle ikisi sıklıkla birleştirebilinir.

Yan etkileri: Kemoterapinin yan etkileri hangi ilâçları nasıl aldığınıza bağlı olarak değişir. Sık görülen yan etkileri arasın da gözlemlenenler mide bulantısı, kusma ve saç dökülmelerini içerir. Doktorunuza, alacağınız kemoterapi ilâçları için hangi yan etkilerin olası olduğunu sormanız da yarar vardır.

İmmünoterapi

Ağız Kanseri immunoterapi

immunoterapi

Bağışıklık sisteminizin kanserle savaşabilmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Vücudunuzun hastalıklarla mücadele eden bağışıklık sisteminiz oluşan kanserinize saldıramayabilir, sebep olarak kanser hücreleri bağışıklık sistemi hücrelerini körleyen proteinler üretirler. İmmünoterapi yöntemi ile bu sürece müdahale ederek çalışır.

Bu tedavi yöntemi genelde standart tedavilere cevap vermeyen ağız kanseri olan kişiler için kullanılmaktadır.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.