Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri | Her şey Hakkında Her şey

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İnsan beden ve ruhtan oluşuyor. Nasıl bedensel olarak kimi sağlık sorunları yaşıyor ise kimi sebeplerden ötürü kadın erkek, genç yaşlı fark etmeksizin değişik rusal sağlık sorunları yaşayabiliyor. İşte onlardan bir tanesi de hemen herkeste görülebilen bir ruhsal problem olan borderline kişilik bozukluğu. Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki dünya ölçeğinde bu hastalığa yakalanma oranı yüzde iki ile üç arasında değişiyor ki bu da hiç hafife alınamayacak olan bir durum.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir ?

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir ?

Borderline kişilik bozukluğu nedir sorusunun yanıtını vermeden önce borderline kelimesinin ne olduğunu açıklamak gerekir ise borderline İngilizce bir sözcüktür. Tam Türkçe karşılığı sınırda demektir. Burada insanlar duygu durumlarında anlık olarak durum değişiklikleri gösterirler. Yani kişilik bozukluğu yaşanır. Depresyona eğilim,anksiyete yani kaygı bozukluğu gibi ruhsal sorunlara yakınlık gösteren bir durumdur. Çok fazla yaşanmasına rağmen bir davranış biçimi gibi algılandığından bu hastalığın tanısı konulamayabilmekte ve kişi hasta olduğunu bilmeden bu biçimde yaşamaya devam edebilmektedir. Bu tür vakalar da tıp da mevcuttur.

Borderline Kişilik Bozukluğunun Başlıca Nedenleri

Borderline Kişilik Bozukluğunun Başlıca Nedenleri

Borderline Kişilik Bozukluğunun Başlıca Nedenleri

Kişinin son derece sağlıksız yaklaşımlar sergilemesine hem kendi yaşamını, hem çevresinde olanların yaşamını güçleştirmesine neden olan bu sağlık sorununun nedeni kişinin yaşamının bir döneminde yaşadığı travmalar, kayıplar olabilir. Bir yakının kaybı, deprem, iş kayıpları, maddi sıkıntılar gibi durumlar hastalığın nedenleri arasındadır.

Sanılanın ve uzun yıllar söylenen şeylerin aksine bu hastalığın sebepleri arasında kişinin ailesinin yetiştirme tarzının etkili olmadığı bilimsel veriler ile kanıtlanmış bir durumdur. Yani hem ailesel yani genetik olgular, hem de çevresel olgular bu sorunun görünmesine neden olabilir.

Bireyin çocukken yaşadığı bir tecavüz, her türlü şiddet bile ilerleyen yaşlarda bu hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Depresyona eğilimli doğuştan gelen ruh hali ise bu hastalığın en birincil sebebidir. Tam olarak sebebi ise uzmanların yaptığı görüşmeler ile ortaya çıkan bir durumdur.

Borderline kişilik bozukluğu Temel Belirtileri Nelerdir?

borderline kişilik bozukluğu temel belirtileri

borderline kişilik bozukluğu temel belirtileri

Borderline kişilik bozukluğu hastalığının temel belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişi yalnız kalmaktan aşırı derecede korkar. Sürekli olarak yanında birileri olsun ister.
 • Sürekli olarak bu hastalığı yaşayan insanlarda bir dürtüsel sorun vardır. Dürtülerini kontrol etmekte güçlük çekerler
 • Öfke kontrolü hastalığın en belirgin durumlarındandır. Kişiler öfkelerini özel bir durum olmasa bile kontrol edemezler
 • İntihar eğiliminin en sıklıkla görüldüğü psikolojik sorunlardan bir tanesidir.
 • Kişi kendine zarar verme eğilimindedir
 • Huzursuzluk bu hastalığın en temel belirtilerinden bir tanesidir
 • Sürekli olarak bir mutsuzluk hali vardır
 • Dikkatsiz araç kullanırlık
 • Aşırı iştahlı olabilirler
 • Kendilerini boşlukta hissederler
 • İçsel sıkıntıları asla geçmez
 • Her şeyi 1 ve 0 mantığında algılar başka biçimde düşünemezler. Onlar için yaşam ak ile kara arasında geçiş gösterir
 • Kimi zaman gereksiz ve düşünmeden para harcarlar
 • Cinsel yaşamda sınırların ötesine geçebilirler.
 • Mantıksal kalıpları zorlayan düşünceleri vardır
 • Zaman zaman paranoya gibi durumlar görülebilir.

Yukarıda ifade edilen hastalık belirtilerinin tamamı bir kişide görülebileceği gibi hepsi de görülebilir ya da bazıları görülebilir. Kimi zaman üstte belirtilen kaygı bozukluğu ve depresyon gibi diğer psikolojik sorunlar ile karşılaştırıldığından tam bir teşhis konulabilmesi son derece önemlidir. O yüzden de böylesi belirtilen gösteren kişiler için bu alanda uzmanlaşmış olan uzman psikiyatrlara gidilmesi ivedilikli olan bir durumdur.

Çevreye Olan Etkisi Nasıldır?

Çevreye Olan Etkisi

Çevreye Olan Etkisi

En temel sorunlardan bir tanesi de Borderline kişilik bozukluğu yaşayan kişilerin gerek yakın çevrelerine, gerek kendileri ile iletişim kuranlara verdiği zararlardır.  Sürekli bir öfke, sürekli bir yalnız kalamama, sürekli her şeyi iyi ya da kötü algılayan dünyanı kendi ekseni etrafında döndüren, kendisinin doğrularına doğru denilmediği zaman nöbetlere giren bu tür insanlar ile yaşamak gerek var ise eşleri, çocukları annesi babası, hatta iş arkadaşları için bile kabusa dönüşebilmekte ve yakınlarında ikincil travmalara yol açabilmektedir.

Bu tarz kişiler ile yaşayan insanlarda bir süre sonra depresyon gibi değişik ruhsal sorunlar görülmeye başlar. Çünkü hiçbir biçimde bu insanları mutlu etmek eğer tedavi edilmez ise mümkün değildir. Yaşamı güçleştirip, çekilmez hale getirirler.

Tanı Nasıl Konulur?

Tanı Nasıl Konulur

Tanı Nasıl Konulur

Kişilere Borderline kişilik bozukluğu tanısının konulması için bazı metotlar uygulanır. Bu metotlardan bir tanesi bu alanda yapılan testlerdir. Yapılan testin sonucuna göre kişinin bu hastalığı yaşayıp yaşamadığına, eğer yaşıyor ise hastalığın hangi aşamada olduğuna karar verilir. Bunun yanı sıra üstte belirtilen tüm belirtiler ya da tamamına yakın belirtiliyor görülüyor ise o zaman doğrusudan da kişinin bu psikolojik sorunu yaşadığı teşhisi konulabilir. Yapılan test dünyanın her yerinde uygulanan uluslararası geçerliliği olan bir testtir. Bu alanda yapılan tek testtir.

Tedavisi Nasıl Gerçekleşir

Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir

Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir

Borderline kişilik bozukluğu tedavisinde tedaviyi gerçekleştiren uzman doktor hastanın durumuna en uygun olarak aşağıda yer alan yöntemlerden bir veya gerekli olması durumunda birkaç tanesini uygular.

 • Psikoterapi: Uzman doktorlar bu psikolojik sorunda terapi yöntemine de başvururlar. Burada amaç borderline kişilik bozukluğu yaşayan birey ile konuşarak bu sorunun hallolmasına katkı sunmaktır. Bu hastalıkta ağırlıklı olarak görülen ani krizlerin ortaya çıkması engellenmeye çalışılır. Uygulanan terapiler diyalektik terapi, bilişsel terapi ya davranışsal terapi olabilir. Bu terapiler duruma göre hastanın sorunun şiddetine göre uygulanır. Kısa ya da uzun süreli psikoterapi olması tamamen sorunun gelişimi ile doğrudan alakalıdır.
 • İlaç Tedavisi: Uzmanların sıklıkla başvurduğu yöntemler arasındadır. Kullanılan ilaçlar kişinin yaşadığı bozukluğa uygun dozda verilen ilaçlardır. Onun üzerinde yer alan stresi atmasına, kendisini daha iyi hissetmesine katkı sunarlar. Depresyonun önüne geçmeye çalışırlar. Düzenli ilaç kullanımı ile kişiler üzerinde yer alan huzurluk, kaygı bozukluğu gibi olumsuz psikolojik yaklaşımları üzerlerinden atarlar.
 • Hastanede Tedavi: Çok istenen bir durum olmamakla beraber hastalığın ilerleyen vakalarında hastaneye yatılması ve hastanın orada tedavi edilmesidir. Böylesi bu durumun temel nedenlerinden bir tanesi ise istenmeyen bir olgu olmakla beraber kişinin gerek kendisine, gerek çevreye zarar verecek ruh haline dönüşmesidir.
 • Grup Terapisi: Benzer sorunları yaşayan insanların bir araya gelmesi ile uygulanan bir tedavi biçimidir. Hastalardan kendi sorunlarını anlatması istenir. Amaç farkındalık yaratmak ve hastaların birbirinden güç alarak iyileşmelerine katkı sunmaktır.
 • Eş veya Aile Terapisi: Uygulanan en önemli yöntemlerden bir tanesi de budur. Burada sorunu yaşayan hastanın birinci derece yakınları da terapi seanslarına katılır. Uygulanan terapi sırasında yakınlarından da hastanın bilgi alınır. Burada amaçlardan bir tanesi aile için yaşanan huzursuzlukların problemlerin en aza indirgenmesidir.

Başka Bilinmesi Gereken Hususlar

Başka Bilinmesi Gereken Olaylar

Başka Bilinmesi Gereken Olaylar

Üstte tüm bu borderline kişilik bozukluğu sorunundan bahsettikten sonra uzman seçiminde son derece dikkatli ve doğru tercihler yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun yanında bu hastalığı yaşayan kişilerin yakınları olabildiğine sabırlı, bunun bir hastalık olduğunu düşünerek anlayışlı olmaya çalışmalıdır. Doğru iletişimin çok önemli olduğu, hastalığın hızla iyileşmesi için doktor, hasta, hasta yakını işbirliği asla atlanılmamalıdır.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.