Dil Öğren imi | Her şey Hakkında Her şey | Eğitim %

Dil Öğren imi

Dil Öğren imi

Dil Öğren imi

Dil öğren menin faydaları nelerdir? Nasıl daha kolay dil öğrenilir? Nasıl daha akıcı yabancı dil konuşulur?

Dil öğren mek, ucu bucağı olmayan sonsuz bir okyanus gibidir. Öğren öğren bitmez demek, abartma olmaz. Bugün hepimizin bildiği ana dilimiz Türkçe de bile onca bilmediğimiz kelime olduğunu düşünürsek, yeni öğreneceğimiz dil bizi epey zorlayacaktır. Özellikle kelime bilgisi konusunda. Dil bilgisinin yazı yazmadığınız sürece çok aranmadığı bir gerçek, makale yazmayı falan bilemeyebilirsiniz fakat dinleme ve konuşma kısmında çok iyi olmalısınız ki bu da ancak kelime öğrenmekle olur. Kelime öğrendikçe ve kelimelerinizi dil bilgisi ile bağdaştırdıkça konuşmanız kolaylaşacak, öğrenme hevesiniz artacak aynı zamanda çok fazla zorlanmayacaksınız.

Kolay Dil Öğren imi

Son günlerde zorunda olduğumuz ama bizi epey zorlayan bir konudur dil öğren imi. Okullarda, iş hayatında, hatta artık sokakta bile konuşmak zorunda hissederiz kendimizi. Peki bu kadar önemli bir konuyu, nasıl en kolay öğreneceğiz?

Kurslar

Dil Öğren

Kolay Dil Öğrenimi

Eğer hiç dil eğitiminiz yoksa, bilginiz sıfırsa; hazırlık eğitimine tabii tutulmamış sanız ve iş hayatınız için gerekliliğin farkındaysanız; şüphesiz ilk yapmanız gereken kendinizi bir kursa veya hazırlık sınıfının bir programına atmak. Şehrinizde sizlere en iyi gelecek kursları araştırın, uygun fiyatları da cebinize yarayacaktır tabii. Daha sonra gidip belirli bir temel atın. Göreceksiniz, siz anlamaya başladıkça dil öğren mek keyifli olacak, öğrendikçe öğrenmek isteyeceksiniz.

Bunu yaparken not almayı, özellikle alakasız olduğunuz dil bilgisi konusunda uzmanlaşmayı unutmayın. Bunlar kolay geçelim diye düşünmeden iyice oturtun ki, ileri ki seviyelerde başınıza dert olmasın.

Okumak

Dil Öğren

Nasıl daha kolay dil öğrenilir?

Belirli bir seviyeniz varsa veya bir şekilde ulaştıysanız, artık yapmanız gereken kendinizi seviyenize uygun kitaplarla buluşturmak olacaktır. Devam edecek gücünüz yok, artık sıkılmaya başladınız diyelim; kursu bırakın ve kendi seviyenize uygun kitaplar alın. Özellikle çocukluktan hatırladığımız çocuk masalları çok işinize yarayacaktır. Onlarda geçen kelimelerin yoğunluğu, sizin onları araştırmanız ve kitabın bütününde sık sık geçmesi; kelime bilgisi konusunda sizleri oldukça ilerletecek, kursta kat ettiğiniz yolda daha hızlı yürümenize katkı sağlayacaktır. Bilgi birikiminiz yolda gördüğünüz biriyle konuşmanıza rahatlıkla yetecek, üstüne de mutlaka bir şeyler koyacaktır.

Ama okurken anlamını bilmediğiniz kelimeleri yazmayı ve bu kelimelerin anlamlarını sürekli tekrar etmeyi unutmayın. Eğer yapmazsanız kitabınızı yalnızca o an anlarsınız ki bunun pek bir kıymeti olmaz.

Yabancı Müzik Dinlemek

Dil Öğren

Dil öğren-menin faydaları nelerdir?

Hep dinliyoruz, madem neden hiç faydasını görmedik diye düşünenleriniz elbet vardır. Evet artık yabancı müzikler dinlemek çok popüler, çoğumuz Türkçe’den çok yabancı müzikler dinliyoruz fakat hiçbirimiz, içeriği kolaylaştırılmış şarkılar dinlemiyoruz. Onu bırak dinlediğimiz şarkıları anlamaya bile çalışmıyoruz. Kulak aşinalığından müziği bildiğimizi düşünüyoruz. Eminim şu an buraya en son dinlediğiniz yabancı müzikten bir satır yazın desem; yazarsınız ama okuduğunuz gibi. Çünkü şimdiye kadar yalnızca kulağınızla dinlediniz, çoğunuz beyniyle dinlemedi. Çoğunuz anlamaya çalışmadı, bu kadın veya erkek burda niye bu kadar bağırıyor, neden bu kadar çok ağlıyor diye düşünmedi. Kulağına hoş geldi, yalnızca dinledi. Belki kulağına hoş geldi diye bile dinlemedi, belki de yalnızca arkadaşlarına hava atmak için dinledi.

Yabancı müziklerdeki kelimeleri yakalayıp yazmaya çalışarak dinlediğiniz müddetçe, yabancı dilin lehçelerini kapar bir de onları öğrenirsiniz. Dil öğren meye başladıkça karşınıza çıkacak aksanlar, karşı tarafı anlamanızı epey zorlayacaktır ve siz şarkılar dinledikçe daha kolay anlayacaksınız.

 

Yabancı dizi/film izlemek:

Dil Öğren

Kolay Dil Öğren-imi

Bırakın ücretsiz oluşunu, artık en çok kullandığımız video sitelerinde bile var olan şeyler. İlk başlarda seviyenize uygun bir diziyi bulup, ingilizce altyazı ile anlamanız gerekebilir.Orada gördüğünüz kelimeleri defterinize not edersiniz ve hem onlara baktıkça kelime haznenizi genişletirsiniz, hem de konuşurken nasıl konuştuklarını öğrenir, onların ahlakları ve aksanlarıyla karşılaşmış olursunuz.İsterseniz Çok Beğenilen Uzun Soluklu Yabancı Diziler yazımızdan dizi önerisi alabilirsiniz.

Sonraları seviyeniz ilerledikçe gereksiz altyazılardan kurtulur, anlamını bilmediğiniz kelimeleri yazmaya çalışır yazamazsanız da sözlüğe okursunuz. Fakat öyle Türkçe’ye çevrilmiş hazır sözlükler kullanmanızı önermem. Cambridge gibi Türkçe karşılığı olmayan sözlükler kullanın ki, kelimelerinin anlamlarını yabancı anlamdaşlarıyla öğrenin. Bu da dil öğren imini oldukça kolaylaştıracaktır.

Ayrıca bir yabancının gelip size “İzlemem gerek, lazım.” tarzı bir cümle kurduğunu düşünün. I harflerini çıkaramayışı, r harflerini yuvarlayışı sizlere oldukça komik gelecektir ve kahkaha atmasanız bile gülümsemenize neden olacaktır. İşte sizin konuşurken karşı tarafa yansıttığınız da tam olarak böyledir. Kelimenin anlamını biliyorsun, cümle kuruyorsun, elbette seni anlayacaktır; ama doğru cümleler kurmak da gerek lazım değil mi? 🙂

Uygulamalar:

Dil Öğren

dil öğrenimi

Google Play Store’de veya App Store’de çoğunlukla karşılaştığımız ama bakmadan geçtiğimiz iki uygulamadan bahsedelim. Bu uygulamalar hem dil öğren iminizi kolaylaştıracak, hem de yeni medeniyetler ve ahlaklar tanımanıza yardımcı olacaktır. Bizde kaba, onlar da kibar veya onlar da kaba, bizde kibar karşılanan hareketleri bilmek, yarın öbür gün yurtdışına çıktığımızda veya Türkiye’de yabancıların içinde bulunduğumuzda bizleri yanlış hareketler yapmaktan kurtaracaktır.

 • yavaşça     

  Dil Öğren

  İndirme Linki App Store : https://itunes.apple.com/us/app/slowly/id1199811908?mt=8 İndirme Linki Google Play Store : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.slowlyapp Kolayca dil öğren menize katkıda bulunacak bu uygulamada, sizler hangi dil olduğu fark etmeden bir mektup yazıyorsunuz. Kendinizi doğru veya yanlış tanıtın fark etmez. Mektubunuz dünyanın neresinde olduğunu bile bilmediğiniz birinin e-mail kutusuna iniyor ve o sizin mektubunuzu okuyor. Nereye olduğunu seçemediğimizden bazen gitmesi 2 3 günü bile bulabiliyor, bu yüzden sık sık yazmanızı öneririm. Bu sayede hem sizin yazma beceriniz gelişecektir, hem de karşıdan gelen mektupları okuduğunuzda kelime hazneniz büyümüş olacaktır.

  İndirme Linki App Store : https://itunes.apple.com/us/app/slowly/id1199811908?mt=8
  İndirme Linki Google Play Store : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.slowlyapp

  Kolayca dil öğren menize katkıda bulunacak bu uygulamada, sizler hangi dil olduğu fark etmeden bir mektup yazıyorsunuz. Kendinizi doğru veya yanlış tanıtın fark etmez. Mektubunuz dünyanın neresinde olduğunu bile bilmediğiniz birinin e-mail kutusuna iniyor ve o sizin mektubunuzu okuyor. Nereye olduğunu seçemediğimizden bazen gitmesi 2 3 günü bile bulabiliyor, bu yüzden sık sık yazmanızı öneririm. Bu sayede hem sizin yazma beceriniz gelişecektir, hem de karşıdan gelen mektupları okuduğunuzda kelime hazneniz büyümüş olacaktır.

 • Merhaba konuş

  hello talk

  hello talk dil ögrenme

  İndirme Linki App Store : https://itunes.apple.com/us/app/slowly/id1199811908?mt=8
  İndirme Linki Google Play Store : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.slowlyapp

  Bu uygulama tamamen sizlere dil öğretmek üzerine programlanmıştır. İstediğiniz her dili yabancılarla konuşarak öğrenebileceğiniz bu uygulama, çeviri yapmanızı ve dile hakim tarafın kolayca hatalarınızı düzeltebilmesini sağlıyor. Program o kadar korumalı ki, karşı tarafın profil resmine büyük ekranda bile bakamıyorsunuz. Uygunsuz attığınız mesajlar hemen sizi programdan atıyor. Rahatsızlığa yer vermeyen ve direk dil öğren imi için programlanmış ücretsiz bir uygulama.

Diyelim ki ingilizce öğreniyorsun ve Türkçe’ye hakimsin. Ana dilini ve öğrenmek istediğin dili veya dilleri seçiyorsun; uygulama sana öğrenmek istediğin dile hakim olanları ve ana dilini öğrenmek isteyenleri sıralıyor. Birini seçip mesaj atıyorsun ya da sana mesaj atıyorlar. Uygulamada ses kayıt etme, görsel gönderme gibi olaylar da var. Yanlış bir resim göndermen veya uygunsuz bir ses kaydı seni bir daha açılmamak üzere programdan atıyor. Anlayacağınız bayağı kullanışlı, hem yeni arkadaşlar edinmek hem de dil öğren mek açısından çok yararlı.

Pratik Yapmak

Pratik Yapmak

Pratik Yapmak Dil Öğrenimi

Okulda, iş yerinde veya sokakta gördüğünüz her yabancıyla edecek iki çift lafınız mutlaka vardır. Hiçbir şey yapamıyorsanız, yer sorun veya çok beğendiğiniz bir yemeği ona övün, en iyi nerede yiyebileceğini falan anlatın. Sokaktakiyle belki ama iş veya okul arkadaşınızla arkadaş olmanız tuhaf kaçmayacaktır, onunla sürekli sohbet ederseniz hem aksanınız, hem diliniz, hem de konuşma beceriniz gelişir. Bir saat belirleyip onu arayın mesela, gününüzün nasıl geçtiğini anlatabilirsiniz; işinize yarayacaktır.

Aynanın karşısına geçip konuşun, evde, yurtta veya herhangi bir yerde öğrenmek istediğiniz dili bilen Türkler varsa kaçırmayın onlarla da konuşun, Eminim çok işinize yarayacaktır.

Yurtdışına Çıkmak

Yurt Dışına Çıkmak

Yurt Dışına Çıkmak

Eğer maddi imkanlarınız el veriyorsa ya da ben sırt çantamı alır giderim kafasındaysanız, dilinizi en azından ortak dil kabul edilen ingilizceyi iyi seviyede bilmeniz gerekiyor. Yoksa vize alamayacağınız gibi, gittiğiniz yerlerde de inanılmaz zorlanırsınız. Türkçe bilme oranının çok yüksek olmadığı dünyada, Türklere denk gelmeniz de çok büyük şans gerektireceğinden yurtdışına çıkmak için para ve iyi derecede ingilizce şartını karşılamalısınız.

Tüm bunlar dışında dil öğren imi en kolay yerinde olur. Orada yaşama güdüsü devreye girince, zordan olsun birkaç kelime konuşuyor; karşı tarafı dinlerken de her şeyi çözüyorsunuz. Düşünsenize etrafınızda bir tane Türk yok ya da var ama onun da sizden farkı yok. Birlikte ya da yalnız, bir şekilde yemek yemelisiniz değil mi? Önce yemek yiyecek bir yer bulmalı, sonra fiyatını sormalı, sonra da size uygun olup olmadığını araştırmalısınız. Müslüman bir ülkede yaşıyoruz, çoğumuz domuz eti yemek istemeyiz değil mi?

Yurtdışına çıkıp da dil öğren meden gelmeniz imkansız gibi bir şey. Uzmanlar Türkiye’de dört ayda öğreneceğiniz kadar dili orada bir ayda öğrenebileceğinizi söylüyorlar. İmkanınız varsa mutlaka yaşamanız gereken tecrübelerden biri.

Dil Öğren iminin Faydaları

dil öğrenmenin faydaları

dil öğrenmenin faydaları

Dil bilmeyen birinin bir restoranda garsonluk bile yapamadığı şu günlerde, refah içinde geçinmek ve rahat bir iş bulabilmek için son derece önemli bir konudur dil öğren mek. Yıllarca üniversite okuyan insanların dilinde bile, keşke şunca zaman okumak yerine dil öğren seydim, lafını çokça duyarsınız. Şuan fark edemeyebilirsiniz ki bu normaldir, fakat iş hayatına atıldığınızda bir tercümanın sizden daha az eğitim alıp, kat ve kat maaş almasından anlayacaksınız ki; dil öğren mek her kapının anahtarı olmuştur.

Çoğu lisans öğrenimini tamamlamış öğrenciye işveren sorar, hangi dilleri biliyorsunuz? Öğrenci cevaplar, ingilizce. İş veren gözlüğünün altından ona dikkatlice bakar, tamam ingilizce zaten biliyorsun da başka ne biliyorsun.

İşte bu örnekten de anlaşılacağı gibi, evet ingilizce öğrenmek önemlidir fakat günümüzde popülerliği yüksek Arapça, Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi dilleri bilmek de önem sarf edecektir.

Sadece iş bulmak konusunda değil, yurtdışında yaşarken veya günlük yaşamımızda da önemlidir dil öğren mek. Yabancı bir komşumuzu yalnız bırakmamak, sokaktan geçen bir turiste bilmediği bir yeri açıklamak veya okuldaki arkadaşımıza arkadaşlık etmek açısından dil bilmemiz gerekir.

Dil Öğren iminin Faydaları

Beynimizi de ayrıca çalıştırıp, kullanmamıza yarayan dil eğitiminin saymakla bitmeyecek faydaları vardır. Bunlar dışında aynı anda birkaç dil bilmek de mümkündür. Beyniniz asla durağan değildir aksine oldukça aktiftir, siz onu kullandıkça öğrenemeyeceği hiçbir şey yoktur. Sizlere asıl tavsiyem dil öğren imini kolaylaştırmak adına, size olmasa bile çocuklarınıza küçük yaştan en azından ingilizceyi öğretmenizdir. Onların beyni hepimizden daha dinamiktir ve henüz körelmemiştir. Hem daha kolay öğrenecektir, hem de ileride size binlerce kez teşekkür edecektir. Unutmayın, ona iyi bir gelecek vaad etmek sadece bilim derslerine önem vermekle olmaz. Dil öğren imi ve sanat, onun yaratıcılığını, zekasını çoklu olarak geliştirecek, ona sizin düşündüğünüzden de büyük bir gelecek vaad edecektir.

Çocuğunuzun şirketlerin peşinden koşmasına engel olun. Bırakın şirketler onun peşinden koşsun.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.