Diyet ler İçin Mantıklı Yaklaşımlar | Her şey Hakkında Her şey

Diyet ler İçin Mantıklı Yaklaşımlar

Diyet ler İçin Mantıklı Yaklaşımlar

Diyet ler İçin Mantıklı Yaklaşımlar

Terim olarak sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzeni anlamına gelen diyet, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmak, kısıtlama getirmek, daha az kalorili ve besin değeri yüksek lifli yiyeceklere yönelerek uygulanan bir beslenme biçimidir. Diyetin ne olduğunu bilmek kadar ne olmadığını da iyi bilmek gerekir, yoksa hayatımızı etkileyen davranışlarda bulunup sağlığımızı riske atabiliriz.

Ne Değildir?

Diyet

kişinin kendisini aç bırakarak vücut direncini kaybetmesi ve kas kaybına yol açması değildir. Her kişi kendi vücuduna uygun olan kalori miktarını almalıdır. Aksi takdirde kilo kaybı yerine vücut yenilen her besini yağ olarak depolar ve sonucunda kilo alımı kaçınılmaz olur. Diyetler anlık olarak değil bir yaşam biçimi olarak benimsenip hayata geçirildiğinde kalıcı olarak kilo verimi sağlandığını hayatımızda mantık edinmemiz gerekir.

Her Diyet Herkes İçin Uygun Değildir

diyet

her diyet herkes için uygun değildir

Fiziksel özellikler, günlük enerji ihtiyacınız, almanız gereken kalori miktarı, tüketilmesi gereken su miktarı günlük hayattaki alışkanlıklar ile herkes birbirinden bağımsız özel kişilerdir ve bu nedenle diyetler kişiye özel olmalıdır. Yetmiş kilo ağırlığında olan bir kişiyle altmış kilo ağırlığında olan birinin aynı oranda yemek yemesi doğru olmaz. Kişinin kendi istediği kiloya ulaşabilmesi için günlük enerji ihtiyacına göre tüketim yapması gerekir.

Bunun için gerekli olan kalori miktarının hesaplanması, metabolizma hızına, boyuna, kilosuna ve günlük fiziksel aktivitesine göre yapılır. Aynı yaş ve kiloda olunsa bile akşam yatış ve sabah kalkış saatleri, sevilen şeyler, tükettiğiniz ürünler farklı olacağından diyet listeleri de her zaman kişiye göre değişkenlik gösterecektir. Diyetlerde en mantıklı yaklaşım, sağlıklı olmasıdır.

Kilo Vermek Zor Değil

diyet - kilo vermek zor değil

diyet – kilo vermek zor değil

Hedef olarak koyulan kiloya ulaşmak sadece düzenli ve sağlıklı bir yaşam sürmekten gelir. Diyet düzenli yapıldığında kilo kaybı sağlar fakat diyete ek olarak spor yapılırsa hem kilo verme hızı artacak hem de kalıcı olması muhtemel olacaktır. yapılırken alınması gereken kalori miktarına dikkat edilerek öğünler oluşturulmalı ve bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Günde üç ana ve üç ara öğün yapılarak karbonhidrat oranı gerekli seviyeye düşürüldüğünde sporla birlikte zayıflamak kaçınılmaz olacaktır.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.