Halüsinasyon Nedir, Neden Görünür? | Her şey Hakkında Her şey

Halüsinasyon Nedir, Neden Görünür?

Halüsinasyon Nedir, Neden Görünür?

Halüsinasyon Nedir, Neden Görünür?

Halüsinasyon, insanın zihnimizin almadığı, zihnimizin dışında bir gerçekliğe dayanarak olmayan şeyleri görmesi, duyması, tatması, hissetmesi anlamına gelmektedir. Teorik olarak böyle açıklamamız mümkündür.

Pek çok insan bu tanımdan ziyade halüsinasyonu olmayan objeleri, olayları, yerleri, nesneleri görmek olarak bilir. Ancak yukarıda tanımda da belirttiğimiz gibi hissetmek, tatmak, duymak gibi temel beş duyu organımızla hissedebileceğimiz bir durumdur. Halüsinasyonu birçok farklı insan görebilir. Ancak en çok görenler şizofreni hastaları ile birlikte Parkinson rahatsızlığı bulunanlardır.

Şizofreni ve Parkinson hastalarının erken tanısında halüsinasyon görmesi büyük rol almaktadır. Eğer sizde veya çevrenizde sık sık görenleriniz varsa biran önce doktorunuza görünmenizde fayda olacaktır.

Sebepleri Nelerdir?

Halüsinasyonların Sebepleri Nelerdir?

Halüsinasyon ların Sebepleri Nelerdir?

 • Şizofreni; hastaları gördüklerinde bunun yüzde yetmiş kadarı görme duyusu ile olsa da belirli bir kesim şizofreni hastaları kokuları ve tatları hissedebilirler.
 • Parkinson Hastalığı; Bu rahatsızlığa sahip insanların tamamına yakını olmayan olayları, nesneleri görebilirler. Tat alma dokunma yâda hissetmeye rastlanmamıştır.
 • Alzheimer; hastaları bilindiği üzere beyninde ağır tahribatlar meydana gelmiş insanlar olarak nitelendirilebilir. Bu tahribatlar neticesinde sık sık halüsinasyon (olmayan) görme yüzdesi fazladır.
 • Migren; Bu hastalık halk arasında oldukça yaygındır. Hepimizin bir yakınında olma ihtimali yüksektir. görme oranları ise 5/1 denecek kadar azdır. Literatürde aura denilen bir görsel halüsinasyondan şikayetçi olurlar.
 • Beyin Tümörü; Bildiğiniz üzere tümör beynin birçok alanında farklı çeşitlerde çıkabilmektedir. Eğer tümör insan beyninin görme yetisini kullandığı bölümde ise bu beyin tümörü olan insana görsel halüsinasyonlar görmesine sebep olabilir. Eğer tümör görme değil de diğer farklı bölümlerde ise koku, tat, hissetme gibi halüsinasyonlar görmesine de neden olabilir.
 • Epilepsi: Bildiğiniz üzere epilepsi hastalığında hasta sık sık nöbetler geçirmektedir. Bu nöbetler çoğaldıkça hastanın halüsinasyon görme ihtimalide beraberinde artacaktır. Epilepsi nöbetleri beynin farklı yerlerinde görülebilmektedir. Bu nedenle tıpkı tümör gibi nasıl bir halüsinasyonla karşı karşıya kalacağı hangi bölümün tetiklendiği ile alakalı olacaktır.
 • Alkol ve Uyuşturucu: Bildiğiniz üzere alkol ve çeşitli uyuşturucular insan beyninin yok sayılmasına kadar giden tahribatlara yol açabilmektedir. Alkol ve uyuşturucu kullanırken halüsinasyon görülmesi doğal olabilir ancak; alkol ve uyuşturucuyu bıraktıktan uzun bir süre sonra dahi olsa yinede beyniniz halüsinasyon görmenize engel olamayabilir. Bu tip halüsinasyon görenlerin büyük çoğunluğu halüsinasyon anında hayvan gördüğünü ileri sürmektedir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

HALÜSİNASYONLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

HALÜSİNASYON LAR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

tedavisine başlamadan önce doktorunuz büyük ihtimalle görmenize neyin neden olduğunu araştıracaktır. Bu teşhisi koyarken de birçok farklı teste tabi tutulursunuz. Yapılan tedavilerde verdiğimiz sebeplerden farklı sebeplerde çıkabilir. Tedavi yöntemlerinin bazıları ise şu şekildedir.

 • Şizofren veya Alzheimer için ilaç tedavisi
 • Epilepsi için nöbetleri engelleyecek ilaç tedavisi
 • Göz ile ilgili glokom, dejenerasyon, katarakt tedavileri
 • Tümör için beyin ameliyatı yâda radyasyon ameliyatı
 • Migrenler için halüsinasyon triptanları

Sağlık Kategorimize Ulaşmak İçin Tıklayınız

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.