Hindistan Cevizi Yağı nın Saymakla Bitmeyen Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı nın Saymakla Bitmeyen Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı nın Saymakla Bitmeyen Faydaları

Son yıllarda oldukça popüler olan Hindistan cevizi yağının kullanım alanları oldukça fazladır. Yemeklerde kullanılabildiği gibi cilt bakımından saç bakımına ve yağ yakmaya kadar daha birçok alanda güvenle kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı yüzünüzü nemlendirdiği gibi, yüz temizleyici ve leke çıkarıcı olarak da kullanabilirsiniz. Bu nedenle en yaygın ve en sevilen doğal çözümler arasında Hindistan cevizi yağını saymak mümkün.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan Cevizi Yağı

Daha çok tropik iklimde yetişen Hindistan cevizi, meyvenin beyaz kısmının kurutulması ve sonrasında soğuk sıkım yöntemi kullanılarak elde edilen bir yağ çeşididir. Birçok uzman hindistancevizi yağının içeriğinde çok yüksek miktarda doymuş yağ bulunduğunu belirtiyor. Bu uzmanların başında da Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nu saymak mümkün. İbrahim Saraçoğlu, yaygın bilinen bir yanlışın üzerine giderek doymuş yağların sanıldığı gibi sağlığa zararlı yağ değil, aksine doğru bir şekilde kullanıldığında vücuda sayısız faydasının olduğunu belirtiyor.

Faydaları Nelerdir?

Faydaları

Faydaları

  • Tüm Cilt tiplerine uygundur: Hindistan cevizi yağı, tüm cilt tiplerine uygun bir bileşendir. Kuru ve yağlı ciltlere ferahlık vererek kırışıklık oluşumunu engeller. Yeni oluşmuş cilt lekeleri için “ester reaksiyonu” vererek lekelerin giderilmesini sağlar. Bunu için Hindistan cevizi yağını krem gibi yaklaşık dört ay boyunca düzenli kullanmak gerekir. Egzamayı hafiflettiği ve yanma ve kaşıntıyı azalttığı da tespit edilmiştir.
  • Kilo verdirir: Hindistan cevizi yağının içeriğinde etkin madde olarak bulunan miristikve laurik”asitlerkaraciğer tarafından işlenir ve enerjiye dönüşür. Bununla birlikte metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine de yardımcı olur.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır: Birçok bakteri ile savaşan Hindistan cevizi yağı grip, bronşit gibi soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca akne oluşumunu engellediği gibi yaşlanmayı geciktirici etkiye de sahiptir.
  • Etkili Bir cilt bakım ürünüdür: Hindistan cevizi yağı cildi koruyarak enfeksiyonlara karşı etkilidir. Göz altında oluşan şişlikleriazalttığı gibi, cildi sıkılaştırarak kırışık oluşumunu engeller.  Cildi nemlendirip yumuşattığı için dudak bakımında da kullanılabilir. Bununla birlikte iyi bir saç bakım yağıdır. Maske olarak kullanabileceğiniz gibi krem olarak da saçınıza kullanabilirsiniz.
  • Hastalıklara Karşı korur: Başta idrar yolu hastalıkları olmak üzere, diş eti hastalılarına, apselere ve bakteri oluşumunu engeller böylece mantar oluşumunu da önlemektedir. Bağırsak hastalıkları, grip, tifo, ülser, kolit, reflü gibi mide rahatsızlıklarına da etkili olduğu belirtilmiştir. Kemik ve kasları kuvvetlendirir. İyi kolesterolü yükselmede etkili bir yağdır. Ayrıca kalp damar sağlığını da koruduğu tespit edilmiştir.

Hindistan cevizi yağıda diğer tüm doğal yöntemler gibi bir uzmana danışılarak ve belli oranlarda kullanıldığında sağlığa faydalıdır. Aksi halde faydadan çok zarara uğrayabilirsiniz. Bu nedenle doğru ve yeterli miktarlarda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Diğer Bir Yazımız Olan Fazla Uyku Sağlık Öte Başarı Getirir Okumanızı Tavsiye Ediyoruz

 

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.