ibandan hesap no bulma

ibandan hesap no bulma

ibandan hesap no bulma

IBAN, hızlı para transferi yapmak ve hataları en aza indirmek için kullanılan bir müşteri numarası yerine kullanılan uluslararası bir banka hesap numarasıdır. Uluslararası banka hesap Numarası olan ibandan hesap no bulma numarası, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren para transferi işlemlerinde, eft ve transferlerde zorunlu olarak kullanılmıştır.

ibandan hesap no bulma Nedir?

ibandan hesap no bulma

ibandan hesap no bulma

Dünyada yaygın olarak kullanılan  iban bankanızda müşteri hesap numaranızın bir varyasyonu olarak tanımlanabilir. Banka tarafından size verilen hesap numarası ile küresel olarak ödeme yapamaz veya havale edemezsiniz. Bunu yapabilir ve son bir yılda aktif şekilde kullanmak için üretebilirsiniz, iban Türkiye genelinde başladı; Bankalar arası para transferlerini çok daha ucuz ve daha hızlı bir yöntemle sağlar ve güvenli bir şekilde yapar. Küresel düzeyde banka hesap numarası olarak hareket eden iban, 2010 başından beri aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye, iban sistemine sahip ilk ülkelerden biriydi ve dünya çapında iban uygulamalarını kullanan ülkelere hızla para aktarabildi.

ibandan hesap no bulma / IBAN Numarasından Hesap Numarası Nasıl Öğreniliyor?

Küresel iban numaranızın son on altı rakamı hesap numarasıdır. Kartınızın son on altı sayıyı iban numaranızdan ayırarak bir hesap numarasına ihtiyacınız varsa; Hesap numaranıza yerel düzeyde erişebilirsiniz ve Türkiye’de bu hesap numarasını kullanarak paranızı transfer edebilirsiniz.

IBAN Numarasından Şube Kodu Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarasından Şube Kodu Nasıl Öğrenilir

IBAN Numarasından Şube Kodu Nasıl Öğrenilir

Son on altı hanenin size hesap numaranızı verdiğini belirttik; çünkü birçok bankanın şube kodlarına ve ortak hesap numaralarına ihtiyacı vardır ve bunları hesap numaraları olarak görürler. Bununla birlikte, ayrı olarak şube kodları isteyen bir banka bulursanız, 16 basamaklı hesap numaranızın ilk dört rakamının şube kodunuz olduğundan emin olun. Branş kodunuzu kolayca öğrenebilirsiniz, örneğin, yukarıdaki örnekteki branş kodum on altı hanenin ilk dört rakamından (1234) oluşur. Örnekte jenerik olmayan bir örnek verilmiştir, ancak çoğu zaman iban numarası birçok sıfırdan oluşur. Bu nedenle, gruplamanın başında sıfırları saymayarak numaranızı bulmak çok daha doğrudur.

IBAN Numaralarının Açılımı Nasıl?

iban Numaralarının Açılımı Nasıl

iban Numaralarının Açılımı Nasıl

Ülkemizdeki IBAN numaralarının dağılımı kontrol edildiğinde, ülke kodunun ilk 2 hanesi kontrol basamağı ve sonraki 5 rakam banka kodu ve şube numarasıdır. Iban numarasının son 16 hanesi müşterinin hesap numarası olarak belirlenmiştir. Iban numaralarının dağılımını kontrol etme şansınız olacak. iban numarasında, hesap numarası son 16 hanedir. Hesap numarası 16 haneden azsa, gerçek hesap numarası sağa hareket eder ve gerçek sayıya ulaşılana kadar sol tarafa sıfır yerleştirilir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, hesap numaraları 12990022302 ve 11 hesap numaraları, sol tarafa sıfır basılarak 16 basamağa kadar 16 basamağa ulaşmıştır.

IBAN Uygulamasına Niçin Geçilmiştir?

iban uygulamalarına niçin gidilmiştir- - ibandan hesap no bulma

iban uygulamalarına niçin gidilmiştir.

Para transferindeki hatalar ve yanlış alıcı bilgileri girişi, bozulmaya ve zaman kaybına neden olur. Bu hatayı gidermek ve yaşanacak zorluklarda zaman kaybetmemek için, iban numarası uluslararası finans dünyasında tanıtıldı. Her ülke kendi algoritmasını kullanarak iban numarasını üretebilir. Bu algoritma bir düzen olarak devam eder. Örneğin, Türkiye’de, özellikle ülke kodlarıyla bir dizi iban başlatırken, bu durumda diğer ülkelerde farklı görülebilir. Ancak, temel olarak, verilen sayının burada olması şartı vardır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin, iban  numaranız TR01 23456 0 123456789123456 numarası ise. Bu, iban numarasının ilk alanı ülke kodunu tanımlar. Ülke kodları, ülkeye göre değişen harf kodlarıdır. Bir sonraki satırda 001 kodu, bir kontrol basamağıdır ve her banka farklı bir şekilde ayarlayabiliyor. 545 rakamlı 23456 arasında bir banka kodu olarak bilinir ve her bankanın uluslararası bir kodu vardır. Bir sonraki kod numarası 0 rakamı ise, bir alan olarak biliniyor ve boş bırakılabiliyor. Genel olarak, bankalar “0” ile doldurulur. Son 16 haneli alan hesap numaramızı gösterir.

Türkiye Ülkesinin IBAN Numarası Nedir?

Türkiye İban Numarası - ibandan hesap no bulma

Türkiye İban Numarası

Bir iban numarasının uzunluğu ülkeden ülkeye değişir. Ülkemizde kullanılan iban numarası 25 karakterdir. İban numarasının başındaki harfler ülke kodunu gösterir. Örneğin, iban Almanya’nın ülke kodları DE ve IT İtalya’dır. Ülkemizin iban ülke kodu TR’dir. IBAN ayrıca artık Türkiye’de kullanımın yoğunlaştırılmasını istememektedir ve dünya genelinde çalışmalarına bakarak “küresel hesap numarası” olarak kullanılabilmektedir. Şu anda, uluslararası para ya da fon transferi işleminiz de her bir bankadan bir iban numarası talep edebilirsiniz ve yatırımınızı iban numaranız olmadan bir arkadaşınıza, iş yerinize ya da bir yere gönderemezsiniz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.