Fedakar Kadınlar Neden Yok Sayılır?

Fedakar Kadınlar Neden Yok Sayılır?

Fedakar Kadınlar Neden Yok Sayılır?

Kadın olmak hali hazırda oldukça zor iken bu durum ülkemizde daha da belirgin şekilde yaşanmaktadır. Türkiye’de kadın olmak gerçekten de zor zanaattır. Hemen hemen her konuda çok büyük problemler ile mücadele etmekte olan kadınlar ımız çoğu zaman takdir edilmek bir yana, hor bile görülmektedir.  Peki fedakar kadınlar neden yok sayılır?Kendi hayatını başkalarının hayatından daha az önemseyen ve ailesi, çevresi, eşi için elinden gelenin en fazlasını yapan kadınlar neden takdir edilmez de daha fazlası beklenir? Bu soruların cevabını bulmak içi biraz toplumsal yapıyı biraz da insan psikolojisini incelemek yerinde olacaktır.

Erkek Egemen Toplumda Kadının Görevi

kadınlar - Erkek Egemen Toplumda Kadının Görevi

kadınlar – Erkek Egemen Toplumda Kadının Görevi

Kabul edilmelidir ki ülkemiz, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi erkek egemen bir yapıya sahiptir. Bu gelenekselci yapı kadının sırtına olabilecek tüm yükleri yüklemekte ve bunları kadının asli görevi olarak görmektedir. Toplumun görüşüne göre erkeğin yapacağı tek şey para kazanmaktır. Kadına düşün ise geriye kalan her şeydir. Hatta erkeğin kazandığı para yetmediği zaman bu işi de kadın tamamlamak zorundadır. Yani sorun eskiden bu yana kabul görmüş olan cinsiyetçi yaklaşımdır. Kırsal kesimlere bakıldığında kadınlar ın hala yemek, temizlik, çocuk bakımı gibi işlerin yanında  tarla, bağ, bahçede de çalışıyor olması bu bakış açısını kanıtlar niteliktedir.

Köy hayatından kopup şehre yerleşen ailelerin çocuklarında da buna benzer bir yaklaşım görülmektedir. Gelenekselci aile yapısında yetişmiş bireyler her ne kadar eğitim alıp toplumda statü kazansalar da kadının görev tanımı kafalarında değişmemektedir. Bu da birlikte çalışan eşlerin olduğu ailelerde evde yapılması gereken tüm işlerin kadına bırakılması sonucunu doğurmaktadır.  Bu problemin aşılması için ise cinsiyetçi bakış açısının değişmesi gerekmektedir.

İşin Psikolojik Boyutu

kadınlar - İşin Psikolojik Boyutu

kadınlar – İşin Psikolojik Boyutu

Kadınlar ın yok sayılması süreci tabii ki yalnızca görev dağılımı ve iş bölümü konularında yaşanmamaktadır. Çevremize dikkatli baktığımızda duyguları görmezden gelinen, emekleri ve çabaları küçümsenen pek çok kadına rastlamak mümkündür. Bunların ortak noktaları ise aileleri ve çevreleri için hiçbir fedakarlıklardan kaçmamalarıdır. Oysa kendi mutluluğunu çevresinin mutluluğundan daha fazla önemseyen kadınlar a daha fazla kıymet verildiği aşikardır.

İşte kilit nokta budur. Kendinizi önemsemek ve sevmek. Eğer saygı görmek ve önemsenmek istiyorsanız yapmanız gereken kendinizi önemsemek ve duygularınızı hiçe saymamaktır. Çünkü siz kendinizi iteledikçe çevreniz de benzer davranışlarda bulunacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki çevreniz kendinize verdiğiniz değer kadar sizi önemseyecektir. Bu yüzden gerektiğinde “hayır” demeyi bilmelisiniz. Unutmayın yaptığınız her fedakarlık bir diğerini doğuracak, her tavizden sonra bir yenisi daha beklenecektir. Bu yüzden hayatınızı önce kendiniz için yaşayarak hep özlemini duyduğunuz o saygıya kavuşabilirsiniz.  Ve bilmelisiniz ki kendiniz mutlu olmadan kimseyi mutlu edemezsiniz.

Eğer İsterseniz Stresle Baş Etme nin 8 Etkili Yolu başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bilge eylül dedi ki:

  Ne yazık ki bunları bilmekte hiç birşey değiştir miyor kendinizi sevmek kendinize saygı duymak ve hayır demeyi bilmek….
  bunlar sadece kalıp cümleleri basit okuma şekli, ya derini ?
  Benim kendi ailemde ve çevremde gördüğüm tek bir gerçek var. İyilik evlilikte karşılık bulmayan bi tuttum kesin net!!! Erkek için kadın bakire olmalı birtek onun olmalı “kadın mal ya zaten “ erkek sahip olduğu hiç birşeye değer vermez. Bu da bir GERÇEK. Erkek anca gizem kutusu gibi davrana ona boynuzu takan eski aşklarında Yaşar daima. Hiç bi zaman karısının gözlerine bir kalleşin gözlerine baktığı gibi bakmaz çünkü gizem yoktur onundur o…
  ve bir gerçek daha var ki!!! Kadın hep çabalar ama adam gider bu sefer bi basit bulur ona size yapmadığı ne varsa ona yapar. Çünkü siz öğretmişsinizdir gider bi basite uygular siz kimsiniz ki? Duygularınız mı ? Oda ne ? Çalışıyorum görmüyormusun ? Bala Bala Bala

 2. Bilge eylül dedi ki:

  Ve ayrıca içi zaten iyi bir insan hayır dese bile sizi kimle Kâle almaz yani kırılan yine siz olursunuz. Tek bir çözüm var ve fedakâr Kasım olarak evli kalır ömrünüzde böyle yaşarsınız ya da kendine saygınızı kazanmak için ayrılacak ve bir daha asla bir erkekle evlilik yaşamayacak sınız sonuç hep aynı