Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir? Yararları ? | Her şey Hakkında Her şey

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir? Yararları ?

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir? Yararları ?

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir? Yararları ? Ne İşe Yarar?

Botox uygulamasını duyduğunuza eminiz. Ancak hiç Frotoks diye bir terim duydunuz mu? Frotoks güzellik endüstrisinde kriyoterapi yüz bakımı için kullanılan takma addır.

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir?

Kriyoterapi Yüz Bakımı

Kriyoterapi Yüz Bakımı

Kriyoterapi  kelime anlamıyla ‘’soğuk terapi’’ demektir. Vücudunuzun veya vücudunuzun bir bölümün

( yüzünüz gibi) birkaç dakika sıfırın altında sıcaklıklara maruz bırakıldığı bir tedavidir.

Kriyoterapi 1978 yılında Japonya’da geliştirildi. İlk önceleri bu teknik romatoidartriti tedavi etmek için kullanılıyordu. Kısa süre sonra kriyoterapinin faydalarının,artrittedavisinden daha fazla olduğu anlaşıldı. Kriyoterapinin çeşitli iltihapların giderilmesinde, sedef hastalığının tedavisinde ve cildin canlandırılmasındada faydalı olduğu kanıtlandı.

Kriyoterapi vücudunuzun yalnızca bir bölümüne ya da tümüne uygulanabilir. Yüze yapıldığında ‘’KriyoterapiYüz Bakımı’’ olarak adlandırılır. Vücuda yapıldığında ise’’ Tüm Vücut Kriyoterapi’’ olarak adlandırılır.

Tüm vücut kriyoterapisi uygulamasında, vücut küçük bir odaya yerleştirilir. Sadece vücudunuzu çevreleyen ve kafanız için boşluk bırakılan bir odanın içinde durmanız gerekir. Vücudunuz odanıniçine girdiğinde, sıcaklık -200 derece ile -300 derece fahrenhayt  arasında bir yere düşürülür. Daha sonra estetisyen buharlaşmış sıvı azottan yapılmış soğuk bir hava akımı üfler. Vücudunuz bu sıcaklığa birkaç dakika maruz bırakılır.Donma sıcaklığında vücut donduğunu düşünür. Bu da vücudunuzun doğal iyileşme mekanizmasını tetikler. Buna tepki olarak vücut kendi merkezinde sıcak kalabilmek için kan biriktirir. Böylece kılcal damarlar genişler ve beyaz kan hücreleri sizi korumak için daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Bu aşamada vücudunuzda salgılanan çeşitli hormonlar immün sisteminizi güçlendirir ve hücrelerin kendini yenilemesine yardımcı olur.

Kriyoterapi yüz bakımında ise böyle bir oda kullanılmaz

Kriyoterapi Yüz Bakımı Seansında Neler Beklemelisiniz?

Kriyoterapi Yüz Bakımı Seansı

Kriyoterapidedoktorlar farklı yöntemler izleyebilirler, fakat genel olarak yaklaşım aynı kalır.

Tedaviden önceyüzünüz tamamen temizlenir ve masaj yapılır. Bu uygulama lenfatik drenaja ve toksinlerin atılmasına yol açar. Ayrıca yüz kaslarınızdaki gerginliğe yardımcı olur.

Yüzünüz buhara maruz kalabilir.

Herhangi bir çatlak olursa bu sorun bir mikrodermabrazyon seansı ile giderilir.

Bazı yerlerde cildin onarımı, bakterilerin ölümü ve kollajen üretimini arttırmak için yüzünüz faklı ışın frekanslarına maruz kalabilir.Bu uygulama cildinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Kriyoterapi Seansı

Kriyoterapi Yüz Bakımı Seansı

Gözler koruyucu gözlüklerle korunur. Kriyoterapi cihazına bağlı bir tüp kullanılarak yüzünüzün her tarafına soğuk  sıvı azot püskürtülür.

Borunun nozülü cildinizin ısısını sürekli olarak ölçen bir lazere sahiptir.

Tüp sürekli olarak yüzünüzün her yerine temas ettirilir. Böylece yüzünüzdeki belirli bir alanın çok fazla soğuması önlenir.

Bir kriyoterapi yüz seansı 2-3 dakika sürer.İşlem bittiğinde güvenlik gözlükleri çıkarılır.  Cildinizin sağlığını arttırmak için kırmızı LED ışık tedavisi( cilt parlaklığını arttırmak için) yüz masajı ve nemlendirici maske kullanabilirsiniz. İşlemden hemen sonra  cildiniz daha sıkı ve pürüzsüz görünür.

Kriyoterapi Cilt Bakımının Faydaları

Kriyoterapi Cilt Bakımın Faydaları

Kriyoterapi Cilt Bakımın Faydaları

Kriyoterapinin çok avantajlı tarafları vardır.

1. Atopik Dermatiti Belirtileri İyileştirmeye YardımcıOlur

2008 yılında yapılan bir çalışmada hafif-orta derecede atopik dermatit düzeyine sahip 18 yetişkin üzerinde çalışmada kriyoterapinin AD semptomlarının azaltılmasındaki etkinliği incelenmiştir.

Katılımcıların çoğunun durumunda iyileşme yaşandı.Genel olarak denekler tedavi sürecinde şikayetçi olmadılar.

2. Akne Azaltmaya Yardımcı Olur

Kriyoterapi ile yapılan bilimsel çalışmalarda bu yöntemin sebum üreten hücreleri azaltarak, aşırı sebum üretimini önlediği bulunmuştur.  Aşırı sebum üretiminin önlenmesi akne olşumunun da azalmasını destekler.

3.Kan Dolaşımını Arttırır

Kriyoterapi yüz bakımında kullanılanyoğun soğuk hava kan damarlarınızı önce kasar, sonra genişletir. Bu dacildekan akışının artmasına neden olur. Böylece cilt sağlıklı ve parlak görünür.

4. CiltGözeneklerini Sıkılaştırır

Soğuk kriyoterapi cilt gözeneklerini sıkılaştırır. Böylece gözeneklerde kir ve bakteri birikimiönlenir.

Kriyoterapinin Diğer faydaları

Faydaları

Faydaları

1. Ağrıları Azaltır

Kriyoterapi atletler tarafından kas spazmları ve yaralanmaları tedavi etmek için kullanılır.Vücudunuz soğuğa maruz kaldığında tahriş olmuş sinirler donar ve şişmeler hafifler. Soğuk, ayrıca var olan iltihabı en aza indirmeye yardımcı olur, böylece morluklar ve burkulmalar tedavi edilir.

2. Migren Belirtilerini Azaltır

Bir araştırmada soğuk tedavinin migren semptomlarını etkili bir şekilde azaltabildiği bulundu. Çalışmada migren baş ağrısı şikayeti olan 101 hastaincelendi   Katılımcıların % 77si soğuk tedavinin ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Çalışmada kriyoterapinin migreni hafiflettiği söylense de bu konuda henüz yeterli bilimsel çalışma  yoktur.

Kriyoterapinin Yan Etkileri Ve Risk Faktörleri

Yan Etkileri

Yan Etkileri

FDA raporlarında asfiksikriyoterapinin yol açtığı en önemli risk olarak görünüyor. Kapalı alandaki azot miktarının hipoksiye ve bilinç kaybına yol açabilecek oksijen eksikliğine yol açabileceğinin de altı çizilmektedir.

Diğer potansiyel riskler şunlardır:

 • Donma
 • Buz yanığı oluşumu
 • Uyuşma ve karıncalanma hissi
 • Kızarma

Aşağıdaki gibi sağlık problemleriniz varsa kriyoterapiden kaçınmalısınız.

 • Solunum sorunları
 • Kardiyovasküler sorunlar
 • Yüksek tansiyon
 • Vücutta metal implantlar olması
 • Kanama bozuklukları
 • Anemi
 • Hamilelik

Cilt ve sağlık sorunları konusundakriyoterapinin etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır. Kriyoterapi tedavisi almadan önce doktorunuzla görüşmenizi öneriyoruz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.