Küresel Isınma Hakkında Herşey

Küresel Isınma Hakkında Herşey

Küresel Isınma Nedir ?

Dünya zamanla dahada ısınıyor.ve Dünyada’ki bu sıcaklık artışına küresel ısınma adını veriyoruz.Son 50 yılda, ortalama küresel sıcaklık kaydedilen tarihteki en yüksek oranda artmıştır. Ve uzmanlar sıcaklığın daha da artacağını belirtmektedir.

Nasa uzay araştırma enstitüsünün 134 yıldır tuttuğu sıcaklık kayıtlarında en sıcak yıllar 2000 yılından sonraki yıllardır.

Küresel Isınmaya inanmayan bazı insanlar,artan küresel sıcaklıkların azaldığını iddia ettiler, ancak son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar bu iddiayı Yalanladı.Bilim adamları, küresel ısınan emisyonları durdurmadıkça, ortalama sıcaklıklarının gelecek yüzyılda 10 dereceye kadar yükselebileceğini söylüyorlar.

Küresel Isınma nın Nedenleri

Küresel Isınma nın Nedenleri

Küresel Isınma nın Nedenleri

Küresel ısınma, karbondioksit (CO2) ve diğer hava kirleticileri ve sera gazları atmosferde toplanıp

dünya yüzeyinden sıçrayan güneş ışığını emdiğinde oluşur.Normalde, bu radyasyon uzaya gider,ancak atmosferde yıllarca kalabilen kirleticiler, ısıyı hapseder ve gezegenin daha da ısınmasına neden olur. Sera etkisi olarak bilinen şey budur.

Elektrik üretmek için fosil yakıtların yakılması, her yıl yaklaşık iki milyar ton Karbondioksit üreten en büyük ısı tutucu kirlilik kaynağıdır. Kömür yakan enerji santralleri bugüne kadarki en büyük kirleticidir.

Dünyanın en büyük ikinci karbon kirliliği kaynağı,yılda yaklaşık 1,7 milyar ton karbondioksit emisyonu üreten ulaştırma sektörüdür.

iklim değişikliğini azaltmak, dünyadaki fosil yakıtların yerine alternatif Emisyon yardımı ile fosil yakıtların zararlarını engelleyici çözümler üretiliyor. Karbondioksit emisyonları, 2005’ten 2014’e kadar, kısmen enerji tasarruflu teknoloji ve daha temiz yakıt kullanımı sayesinde azaldı. Bilim adamları, enerji santrallerini modernize etmek, daha temiz elektrik üretmek ve araba sürerken daha az benzin yakmak için yeni yollar geliştirmeye devam ediyorlar.

Küresel Isınmanın Etkileri / Küresel Isınmanın Sonuçları

Küresel ısınmanın Etkileri,Sonuçları

Küresel ısınmanın Etkileri,Sonuçları

Bilim adamları küresel ısınmanın sonuçları hakkında daha fazla şey öğreniyorlar .Birçoğu mevcut eğilimler devam ederse çevresel, ekonomik ve sağlık sonuçlarının ortaya çıkabileceği konusunda hemfikir. İşte size küresel ısınmanın etkilerini gösteren maddeleri aşağıda sıralıyoruz.

  • Buzulların Erimesi

Erken kar erimesi ve şiddetli kuraklıklar su kıtlığına neden olacak ve orman yangınları riskini artıracak.

  • Yükselen deniz seviyeleri

Doğu Florida’da, özellikle Florida’da ve Meksika Körfezi gibi diğer bölgelerde kıyı taşkınlarına neden olacak.

  • Ormanlar

Yeni haşere türleri, sıcak hava dalgası, sağanak yağış ve daha fazla su baskınlarıyla karşı karşıya kalacağız. Bütün bu faktörler tarıma ve balıkçılığa zarar verecek  veya tahrip edecektir.

  • Nesiller

Mercan resifleri ve Alpin çayırları gibi habitatların bozulması, birçok bitki ve hayvan türünün neslinin tükenmesine neden olabilir

  • Hastalıklar

Yüksek hava kirliliği seviyeleri ve sivrisineklere elverişli koşulların yayılması nedeniyle alerjiler,astım ve bulaşıcı hastalık salgınları daha yaygın hale gelecektir.

Küresel ısınmayı nasıl durduracağınızı mı merak ediyorsunuz?

Küresel ısınma Durdurma

Küresel ısınma Durdurma

Birkaç kolay adımı izleyerek hayatınızdaki alışkanlıkları azaltın. Enerjiyi korumayı günlük rutininizin ve tüketici olarak aldığınız kararların bir parçası yapın. Buzdolapları, çamaşır makineleri ve kurutucular gibi yeni cihazlar için alışveriş yaparken,Enerji Seviyesi düşük etikete sahip ürünleri satın alın.Bir araba satın aldığınızda, en yüksek gaz kilometre mesafesine ve en düşük emisyon değerine sahip olan araçları seçin. Ayrıca Toplu taşımayı kullanarak azaltabilirsiniz.

Daha yapılması gereken çok şey var. İklim dostu ve iklim değişikliği hazırlık politikalarına olan desteğinizi dile getirin ve temsilcilerinize kirli fosil yakıtlardan temiz güce geçişin öncelikli olması gerektiğini söyleyin; çünkü sağlıklı, daha güvenli topluluklar oluşturmak için çok önemlidir.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.