Mide Ağrısı na Ne İyi Gelir ? | Her şey Hakkında Her şey

Mide Ağrısı na Ne İyi Gelir ?

Mide Ağrısı na Ne İyi Gelir ?

Mide Ağrısı na Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı günlük hayatta herkesin başına gelebilecek bir türlü hastalık çeşidi olmaktadır. Kişide meydana gelen mide ağrısı öncelikli olarak karın kısımlarında kasılmaların olması ve karna krampların girmesi ile kendini gösterir. Ortaya çıkan bu istenmeyen olayları tetikleyen ana unsurlar gazlı içeceklerin tüketilmesi ve fazlasıyla yağlı yiyecekler olduğunu söylemeliyiz. Mide ağrısı ile karşılaşan kişilerde karınlarında bulanma durumları, kusma hissinin gelmesi ve karın bölgelerinde yanma gibi şikayetler ile sıklıkla karşılaşılır. Mide ağrısı hastalığına denk gelen kişilerin öncelikli olarak yapmaları gereken iş en yakın hastaneye gidip doktor kontrolüne başvurmaları gerektiğidir. Bu sayede midede meydana gelen sıkıntılı durumun nedenleri ortaya konularak çözüm arayışı içerisine girilebilir. Bu çözüm alternatifinde öncelikli olarak ilaç kullanımı midenin sorununun giderilmesine yardımcı olacaktır. Mide ağrısı geçiren hastaların doktora gitme imkanı olmaması durumlarında evlerinde çeşit çeşit kolay bir şekilde hazırlayacağı karışımlar veya baharatlar sayesinde de mide ağrılarına çözüm bulduklarını belirtmek isterim. Bu çözümlere yazımın ileri ki aşamalarında değineceğim.

Neden Mide Ağrısı Meydana Gelir?

Neden Mide Ağrısı Meydana Gelir ?

Neden Mide Ağrısı Meydana Gelir ?

İnsanlarda yemek boruları ile bağırsaklarının ara kısımlarında kendine yer bulan ve düz kas sistemine sahip olan organa mide denmektedir. Ağzımızın yardımıyla vücudumuza almış olduğumuz besinler öncelikli olarak tükürük bezlerinin salgısı yardımı ile dişlerde çözümlenerek yemek borusu vasıtasıyla mide bölgesine iniş sağlar. Mide kısmına gelen besinler midenin oluşturmuş olduğu salgılar sayesinde de sindirim işlemini yapar. Bu yapılan işlem çoğu insanda bu şekilde stabilize olarak işleyişine devam eder. Ancak, bu işlemin haricinde mide bölgesine girişi sağlanan besinlerin midenin salgıladığı sıvı yardımıyla besin erimesi sağlanarak sindirimi yapılamıyor ise işte bu durumlarda mide ağrılarının meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Mide ağrısının meydana gelmesi, mide içerisinde düzenli olarak çalışan organizmayı aksatmasından dolayı kişide şiddetli karın ağrılarını ortaya çıkarır. Bu gibi durumlar kişinin oldukça fazla ağrılar yaşamasına sebebiyet vermektedir.

Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

 • Stresli Durumlar

Mide Ağrısı - Stresli Durumlar

Mide Ağrısı – Stresli Durumlar

İnsanda bulunan sindirim sistemi strese karşı oldukça kırılgan bir yapıya sahip olmaktadır. Stresli durumlar yaşayan kişilerin midelerinde kasılma ve yanma hisleri mutlaka görülmektedir. Stresten kaynaklı mide ağrısı şikayeti yaşayan kişilerde yemek borusu bölgesinde yemiş olduğu besinlerin boru kısmından geçerken takılma hislerinin yaşanması ve besinleri normalden daha zor yutma olaylarının yaşanması görülmektedir. Strese bağlı olarak mide bölgesinde şişkin bir his yaşanması, içten gelen geğirme isteği, besinlerin hazmında fazlasıyla zorlanma, mide bulantılarının yaşanması ve son aşama da ise kusma vakalarının görülmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Son aşama olan bağırsak kısımlarında ise; karın bölgesinde ağrılar yaşanması, ishal durumlarının meydana gelmesi ve kabızlık gibi oldukça önemli hastalığın ortaya çıkmasını tetiklemektedir.Ayrıca Stresle Baş Etmenin 8 Etki Yolu Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz.

 • Alerji Durumları

Mide Ağrısı - Alerji Durumları

Mide Ağrısı – Alerji Durumları

Açlık durumları sonrasında yemeğin yenmesinin ardından vücutta nefes darlıkları, bilincin tam kendini bulamaması ve şiddetli mide ağrısı yaşanması besinlere karşı olan alerjiden kaynaklanıyor olabilmektedir. Alerjiye bağlı olarak midede ağrılar oluşması genelde süt ve süt ürünleri, yumurta tüketimi ve deniz ürünlerinin yenmesinden meydana geldiğini söyleyebiliriz.

 • Hızlı Yemek Tüketimi

Mide Ağrısı - Hızlı Yemek

Mide Ağrısı – Hızlı Yemek

İnsanların fazlasıyla aç olduğu durumlarda yemek yeme ihtiyacını hemen karşılama eğilimi içerisine girerler. Yemek yemenin hızlı olduğu durumlarda, mide bölgesine inen besinlerin öğütülmesi işlemi aksamaya başlar. Aksamaların yaşanması olayı, midenin belli bir kapasitesinin olması ve bu kapasiteyi en iyi şekilde değerlendirmesinden kaynaklı olduğu için hızlı bir şekilde besin tüketiminin yapılması midede kasılmalara ve krampların meydana çıkmasına sebebiyet vermektedir.

 • Enfeksiyon Durumları

Mide Ağrısı - Enfeksiyon Durumları

Mide Ağrısı – Enfeksiyon Durumları

Vücuda besin ile birlikte giren enfeksiyonlar yani bakteriler, organizmanın işleyişini olabildiğince durdurmaya yönelik olan oldukça zararlı durumların meydana gelmesine neden olur. Enfeksiyonlar insan vücudu içerisine kan yolu ile girmesi ya da besin tüketimi yoluyla girmesi sağlanır. Bu zararlı bakterilerin vücudun enerjisini en alt seviyelere çekebilmektedir. Bu durumlarda besinden kaynaklı sorunlarda başta midede olmak üzere tüm vücudun işleyişinde aksamalar meydana gelir. Durum böyle olunca da insanın yaşamı tehlike altına girer. Enfeksiyon durumları ile karşılaşan kişilerin acilen bir doktor kontrolüne görülmeleri sağlanmalıdır. Hastalığın boyutuna göre öncelikli olarak doğal yollarla olmaz ise tıbbi yollar ile hastalığın çözüme kavuşturulması sağlanmalıdır.

 • Kabızlık Durumları

Mide Ağrısı Kabızlık Durumları

Mide Ağrısı-Kabızlık Durumları

İnsan günlük yaşamı içerisinde sürekli bir koşuşturma halindeyken, yediği ve içtiği besinlere her zaman dikkat etmeyebilmektedir. Besinlerin tüketiminde dikkat edilmemesi demek, kişinin vücuduna aldığı besinlerden kaynaklı mide ağrılarının ortaya çıkmasına davetiye çıkarmaktadır. Özellikle dışardan yenilen fast-food ürünleri bir insan için son derece tehlikeli durumlar içerdiğini söylemeden geçmemek gerekir. Bu tehlikeli yiyecek türlerinin içerisinde konulan kimyasal veya zararlı karışımlar insan midesinin alışık olmadığı besinler olarak bilinmektedir. Bu gibi durumların yaşanmasının ardından sindirim olayına geçildiğinde kişi sindirim işlemini yaparken fazlasıyla zorlanmalar yaşamaktadır. Midenin katı besinleri sindirememesi durumlarından kaynaklı kabızlık durumları ortaya çıkar iken bir diğer sıkıntı da zararlı sıvı besinlerin kişi de ishal durumlarına yol açmasıdır. Bu iki farklı durum ile karşılaşan kişilerin en yakın hastaneye giderek kontrollerini yaptırmaları ve gerekli olan çözüme dayalı ilaçlarını kullanmaları gerekir.

 • İltihap İle Tahriş Durumları

Mide-İltihap Durumları

Mide-İltihap Durumları

İnsanlar arasında besin tüketiminde midede oluşan iltihaplanma ve tahriş durumları sık bir biçimde rastlanılan hastalıklarıdır. Bu durumlara sebebiyet veren etkenler, vücuda yararı olmayan besinlerin sıklıkla tüketiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. İltihap ve tahriş durumları ile karşılaşan insanların kesinlikle hastanelere gidip kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. İltihap durumlarının yaşanması kişide aşırı acı yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden doktor kontrolü altında antibiyotik ilaçların kullanılması gerekmektedir.

 • Aşırı Kilolu Olmak

Mide Ağrısı - Aşırı Kilolu Olmak

Mide Ağrısı – Aşırı Kilolu Olmak

İçilen ve yenilen besinlere bağlı olarak kişilerin aşırı kiloya ve sonrasında ise obezite hastalığına yakalanma olayı maalesef sıklıkla görülen rahatsızlıklardır. Aşırı kilo alma durumlarını yaşayan kişilerin midelerinde fazlasıyla ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılara neden olan olay ise; vücudun kendini aç hissetmesi ve buna bağlı olarak midenin sürekli boş hissini meydana getirmesinden kaynaklanır. Belli saatte yemeğini yiyen bir kişi fazla zaman geçmeden tekrardan acıkma hissine kapılıyor ise kesinlikle hastaneye gitmesi gerekir. Çünkü; bu durumun yaşanması tokluk hissiyatının ortadan kalması aşamasına dahi gidebilir. Tokluk hissinin ortadan kalması demek kişinin potansiyel bir obezite hastalığına yakalanması anlamı taşımaktadır.

Aşırı kilolar nedeni ile obezite hastalığına yakalanan kişiler doğal yollarla yani diyet yöntemi ile zayıflaması gerekir.Hızla Kilo Verdiren İçecekler Başlıklı Yazımıza Göz atabilirsiniz. Bu aşamada vücudun diyet yöntemine cevap vermesi oldukça önemli olmaktadır. Yapılacak olan diyet yöntemi mide ile uyum içerisinde hareket etmelidir. Mideye az yemek vermek veya çok fazla besin göndermek midede ağrıların yaşanmasına neden olur.

 • Gastrit ve Gaz Sıkışması Durumları

Mide Ağrısı - Gastrit

Mide Ağrısı – Gastrit

Günlük hayatta yemiş veya içmiş olduğumuz besinlerin neredeyse yarıdan çoğunda içindekiler kısmında asitli karışımlara denk geliriz. Bu besinler de asit oranının belirlenmiş olan kriterlerden fazla bir şekilde bulunması halinde kişinin bu besinleri tüketiminden sonra midelerinde gaz sıkışmalarına neden olan olayların yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Genelde içmiş olduğumuz kola ve gazoz gibi gazlı içecekler midenin istemediği içecek türlerinin başında gelmektedir. Gazlı içecek tüketiminin ardından mide bu gastriti sindirme işlemini yapması oldukça zor olmaktadır. Gazlı içecek veya yiyeceklerin yanı sıra aşırı yağlı yiyecekler de mide yanmalarına ve mide bunaltılarına neden olabilecek etkenler arasında kendine yer bulmaktadır.

Mide Ağrısına İyi Gelen Ve İyileştiren Çözümler

 • Zencefil Çayı Kullanımı

Mide Ağrısı - Zencefil Çayı

Mide Ağrısı – Zencefil Çayı

Tüketilen besinlerin midede bulantı durumlarını ve kusma olaylarını meydana getirdiği bilinmektedir. Midede oluşan ağrılara da büyük ölçüde çözümler sunan zencefil çayı, mide ağrısı hastalığı geçiren kişilerin çözüm açısından sıklıkla başvurdukları bir yöntem olmaktadır. Zencefil çayı, aynı zamanda tüketilen besinlerden kaynaklı olarak midede ekşimeler yaşanması halinde kesin çözüme kavuşturma özelliğine de sahip olmaktadır.

 • Keten Tohum Kullanımı

Mide Ağrısı - Keten Tohumu Kullanımı

Mide Ağrısı – Keten Tohumu Kullanımı

Yaz aylarında sıcaklar yardımı ile açan bir bitkinin tohumu olan keten tohumu, mide hastalığı yaşayan kişilerde çözüm amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır. Vücuda yararlı olan omega-3 kaynaklı olan bu tohum, yapısında lifler bulundurması sayesinde midelerinde şişkinlikler yaşayanların ve kabızlık sorunu ile mücadele edenlerin yardımına koşmaktadır. Bu tohumu bir kase yoğurdun içerisine koyarak veya salataların içlerine katarak tüketmek mide ağrısı yaşayan kişilere oldukça faydası olduğu bilinmektedir.

 • Armut Tüketimi

Mide Ağrısı - Armut Tüketimi

Mide Ağrısı – Armut Tüketimi

Armut meyveler arasında mideye iyi gelen bir çeşittir. Armutta bulunan lifli yapı, midede meydana gelen ağrıların ve yanmaların önüne geçebilecek etmenler içermektedir. Armudun fiziksel açıdan yumuşak olması, tüketiminin ardından mideye hiçbir zarar vermemesi bu meyvenin sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır.

 • Patates Tüketimi

Patates Tüketimi

Patates Tüketimi

Günlük yaşamda sabah kahvaltısı dendiğinde patateslerin tüketimi oldukça fazla olmaktadır. Sabahları genelde çocukların patates kızartmaları yemek istemeleri, patatesin hem tadından hem de sağladığı yararlardan dolayı oldukça güvenilir bir besin türüdür diyebiliriz. Fakat, patatesi kızartma yapmak yerine haşlamasını yapıp yenmesi mide ağrılarına ve mide yanmalarına çözüm olabilecek nitelik taşımaktadır.

 • Lahana Tüketimi

Lahana

Lahana

Gastrit ve ülser gibi hastalıklar mide bölgelerinde meydana gelen sorunlardır. Bu hastalıklar, kişinin midesinde yanmalara ve şişkinliklerin yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Lahananın tüketilmesi mide sıkıntıları yaşayan kişilere de çözüm olanağı sağlamaktadır. Lahananın öncelikli olarak çiğ halde tüketilmesi demek mide de yaşanan sorunların önüne geçilmesi açısından oldukça fazla önem taşımaktadır. Lahanayı çiğ halde tüketmek istemeyen kişilerin ise lahana suyunu tüketmeleri önerilmektedir.

 • Baklagillerin Tüketimi

Baklagil

Baklagil

Midenin hastalığa yakalanmadan önce baklagil çeşitlerinin tüketilmesi, kişinin midesinde kolay kolay sorunların yaşanmaması anlamı taşımaktadır. Baklagil çeşitleri arasında ön plana çıkan mercimek ve fasulyeler, insanlarda meydana gelen mide ağrılarının önlenmesine ve sağlıklı bir mideye sahip olmadaki önemi oldukça büyük olmaktadır.

 • Maden Suyu Kullanımı

Maden Suyu Tüketimi

Maden Suyu Tüketimi

Genellikle akşam yemeklerinde fazla aşırıcılığa kaçılması nedeni ile besin tüketimindeki ayarlamanın yapılamaması durumları neredeyse inşaların en büyük sorunları arasında kendine yer bulabilmektedir. Yemek sofralarında besin çeşitlerinin fazla olması nedeni ile insanların her çeşit yemekten yemek istemeleri, mideye olan yüklenmeye sebep olmaktadır. Aşırı besin tüketimi sonrasında mide bu besinler sindirme işlemini kolay bir şekilde yapamaz hale gelmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin midesinde ağırlık oluşur.

Tüketilen besinlerin sıklığına göre midede biriken yemekler, sindirim açısından vücuda zorluklar çıkardığı için mide ve karın bölgelerinde bu sebeplere bağlı olarak ağrılar meydana gelmektedir. Ağrıların yaşanma olayının dışında ise midede yanma hisleri yoğunluk gösterir. Ayrıca, aşırı besin tüketimi yüzünden midede boşluklar az kaldığından dolayı mide bunaltıların yaşanma olayı sıklıkla görülmektedir. Yenilen yemeklerin ardından maden suyunun içilmesi, midede oluşan yanma ve bunaltı gibi sorunlara alınacak en iyi yöntemler arasındadır. Maden suyunun içerisinde şeker olmaması sayesinde, vücudun aşırı şekerden zarar görmemesi de sağlanmış olur.

 • Muz Tüketimi

Muz

Muz

Muz denilince akıllara enerji sağlamada en önemli yerde bulunan bir meyve türü gelmektedir. Bu kanı oldukça doğrudur. Ancak, muzun saymakla bitmeyen birçok faydası da bulunmaktadır. Mide içerisinde enzimler bulunur. Bu enzimler mideye besin geldiğinde besinin sindirimini daha kolay bir hale getirmesine katkıda bulunur. Midede bulunan enzimlerin azalması durumlarında ise mide de besinden kaynaklı birçok sorunlar meydana gelir. Midenin düzenli olarak işleyememesi halinde ise kişide mide ağrıları oluşması kaçınılmaz bir gerçek olarak gün yüzüne çıkmaktadır.

Muzun içerisinde bulunan faydalı hücreler, mide sorunları yaşayan kişilerin rahata kavuşmaları adına oldukça önemli bir konuma sahiptir. Günlük hayatta belirlenen öğünlerden sonra veya öğünler arasında muz tüketimi yapmak, midede meydana gelebilecek şişkinliklere ve bunaltı sorunlarına karşı birebir çözüm niteliği sunmaktadır. Midede bulunan enzimlerde azalmalar veya tamamen yok olma durumlarının yaşanması, midenin düzenli olarak işleyişine zararlar vermektedir. Muz bu devrede aktif olarak işleme dahil olarak midede azalan ve kaybolmakta olan enzimlere takviyeler yapmaktadır.

 • Elma Sirkesi Kullanımı

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Elmanın faydalarından bahsetmek istersek saymakla bitiremeyiz. Ama şuanda mide ile ilgili olan elma sirkesi, midede meydana gelebilecek tüm sorunların üstesinden kolaylıkla geldiğini söylemek yanlış olmaz. Elma sirkesi içerisinde bulunan yararlı hücreler, midenin duvarlarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Mide duvarlarının korunmasına yardım etmesinin dışında midenin iç kısımlarında zarar görmüş olan bölgelerin tedavisini de üstlenmektedir. Ayrıca midede bulunan zar tabakası vücuda girişi sağlanan besinlerden korunmak içindir. Bu zar tabakasının korunması için de elma sirkesi tüketimi oldukça faydalı olmaktadır.

 • Süt Tüketimi

Süt Tüketimi

Süt Tüketimi

Süt ve süt ürünlerinin insanlar ile hayvanlar açısından faydasını saymakla bitiremeyiz. Sütün mide açısından önemi, vücuda alınan besinlerin sindirilmesinin kolay hale getirilmesini sağlaması ve mideyi yatıştırıcı özelliğine katkıda bulunmasıdır. Midede meydana gelebilecek olan ağrılara en doğal yöntem olarak kullanılması gereken süt, içerisinde barındırmış olduğu Ph değeri sayesinde midede oluşabilecek ağrı ve yanlara karşı oldukça etkili çözüm seçeneği sunmaktadır. Süt sayesinde midede bulunan zararlı sıvının mide tabakasını delmesinin önüne geçilmesi sağlanırken bir yandan da mide içerisinde bu zararlı sıvıya bağlı olarak kanamaların da önüne geçilme işlemi başarı ile gerçekleşmiş olmaktadır. Geceleri uyumadan önce bir bardak su tüketimi sayesinde, midede oluşabilecek yanma, ağrıma ve bunaltı gibi sorunların önüne geçilmesi sağlanmış olmaktadır.

 • Kimyon İle Limon Karışımı

Limon ile Kimyon

Limon ile Kimyon

Mide ağrısı yaşayan kişilerin doğal ve bitkisel yoldan çözüm arayışlarına en iyi cevaplardan biri kimyon ile limon karışımı olduğu bilinmektedir. Kimyonun, vücutta mide kısımlarında besinlerden dolayı meydana gelen asit ve baz oranlarının organizmaya zarar vermemesi adına dengeleyici bir unsur olarak görev alması insan vücudu açısından önemi oldukça fazla olmaktadır. Midede oluşan ağır ve sürekli bir ağrı meydana gelmiş ise kimyon ile limon karışımı yaparak içilmesi halinde bir süre sonra midede oluşan sorunun ortadan kalktığının farkına varacaksınız. Burada önemli olan husus, bardağın yarısına kadar limon suyunu doldurmak ve bu limon suyunun içerisine az miktarda kimyon ekleyerek tüketilmesi midede oluşan sorunların üstesinden geldiği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.

Vücuda alınacak olan içecek ve yiyeceklerin tüketimi konusunda oldukça dikkatli olmak gerekir. Başta fast-food ürünleri olmak üzere vücuda zararlı besinlerin tüketilmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Alınacak bu gibi tedbirler sayesinde, günlük yaşamınızda mide sorunları ile karşılaşmanız pek de mümkün olmayacaktır. Durum böyle olunca da mideye bağlı sorunlar yaşamadan hayatınıza kaldığınız yerden güvenli bir şekilde devam etmeniz sağlanmış olacaktır.
Facebook Sayfamızı Beğenerek Bunun Gibi Bir Çok Bilgiye Anında Sahip Olabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.