Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Birçok kişinin özellikle de çocuklu ailelerin başına gelen mürekkep lekesi çoğu zaman sorun olmakta. Aktığı yerde çabuk dağılan ve hemen kuruyan mürekkep lekeleri hanımların korkulu rüyası.

En zor çıkan lekelerden biri olan mürekkep lekesi için vereceğimiz birkaç püf noktası ile kurtulmanız mümkün. Bulaştığı yerden uzun süre çıkmayan ve sizi oldukça uğraştıran mürekkep lekeleriyle basit birkaç yöntemle kurtulabileceğiniz biliyor muydunuz? İşte size mürekkep lekelerinden kurtulmanın pratik yolları.

En Kolay Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi ni çıkarmak için lekenin oluştuğu kumaş türü çok önemlidir. Bu nedenle mürekkep lekesi nin bulaştığı yere ve kumaşın türüme göre farklı yöntemler uygulamak gerekir.

Mürekkep lekesi çıkarma yolları:

Mürekkep Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar?

  • Eğer elinize mürekkep döküldüyse, genellikle her kadının evinde bulunan aseton yardımıyla çıkarabilirsiniz. Asetonu bir pamuğun üzerine döküp mürekkebin bulaştığı bölgeyi silebilirsiniz. Ayrıca çıkartma işlemi sırasında cildiniz tahriş de olmayacaktır. Ayrıca domates suyunu da elinize bulaşan mürekkep lekelerini çıkarmak için kullanabilirsiniz.
  • Halınızın üzerine mürekkep döküldüyse hemen paniğe kapılmayın. Çünkü evinizde olan malzemelerle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bir miktar süt ve nişastayı karıştırıp macun kıvamında hazırlayın ve bu karışımı lekeli bölgeye sürüp yaklaşık iki saat bekletin. Hazırladığınız karışım kuruyarak lekeyi içine hapsedecektir. Daha sonra elektrik süpürgesiyle kuruyan karışımı çekin ve ılık sabunlu suyla silin. Göreceksiniz ki lekeden eser kalmamış.
  • Keten, pamuklu, yünlü ve ipek kumaşlarda oluşan mürekkep lekelerini çıkarmak için acele etmelisiniz. Aksi halde mürekkep lekesi kurur ve çıkması zorlaşır. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden soğuk suyla mürekkepli bölgeyi yıkayarak mürekkebi akıtmaya çalışın. Daha sonra lekeli bölgeyi sütle yıkayıp limon tozuyla iyice ovun. Son olarak soğuk suyla tekrar yıkayıp durulayabilirsiniz.
  • Deri eşyalarınızda oluşan mürekkep lekeleri için limon suyunu kullanmanızı öneririz. Mürekkepli bölgeyi limon suyuyla fırçaladığınızda bu lekeden kurtulabilirsiniz.
  • Sirke, temizlik açısından en çok kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Bu nedenle mürekkep lekesini çıkarmak için sirkeden yararlanabilirsiniz. Bunun için, lekenin üzerine birkaç damla sirke damlatabilir veya sirkeli bir bezi lekenin üzerinde bir süre bekletebilirsiniz. Sirke lekenin çözülmesini sağladığı için birkaç tekrarlandığında lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.
  • Hassas ve nazik kumaşlardan mürekkep lekesini çıkarmak içinse; lekenin kurumasını bekleyip talk pudrası döküp fırçalamanız yeterli olacaktır.
  • Son olarak mürekkep lekesini çıkarmak için kesinlikle sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü sıcak su mürekkebin kumaşa iyice yerleşmesini ve kalıcı bir leke oluşumunu sağlar. Bu nedenle soğuk su kullanmanız lekenin daha çabuk çıkmasını sağlayacaktır.
  • Ayrıca leke çıkarma işleminde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise; mürekkebin temizlenme işleminin sadece lekeli bölgede yapılmasıdır. Çünkü mürekkep ıslandığı zaman çabuk dağılan bir özelliğe sahip olduğu için temiz bölgelere de yayılabilir.

 

 

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.