Mutfakta Tasarruf Yöntemleri Her şey Hakkında Her şey

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Evimizdeki en büyük masraflardan biri de mutfak harcamalarıdır. Yediğimizden, içtiğimizden taviz vermek çok da kolay olmadığı için bu harcamalardan vazgeçmek de mümkün olamamaktadır. Ancak mutfakta tasarruf yapmak bu masrafı azaltabilmektedir. Eğer siz de bütçenizi dengelemek, giderlerinizi azaltmak ve hatta para biriktirmek istiyorsanız mutfakta tasarrufyöntemlerini bilmeniz oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

Mutfakta Tasarruf / Harcamaları Azalt

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Yapacağınız ilk şey mutfak alışverişinde tasarruf etmektir. Bunun için ise doğru yerlerden alışveriş yapmak son derece önemlidir. Bildiğiniz üzere marketler çok da uygun fiyata satış yapan yerler değildir. Bunların yerine yapacağınız şey ise toptancı marketleri tercih etmektir. Bu yerler toptan fiyatına perakende alışveriş imkanı sağladığı için son derece uygun fiyatlar sunmaktadır.

Bunun yanı sıra taze sebze, meyve alışverişlerinizi pazarlardan yapmalısınız. Buralarda yer alan ürünler hem taze olduğu için daha uzun ömürlü hem de çok daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Yiyecekleri Güzel Muhafaza Et

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

 Bütçe ayırarak alına  gıdalar çok iyi şekilde muhafaza edilmelidir. Örneğin baklagiller ve tahılların içine defne yaprağı koyarak böceklerden korumak ya da patates, soğanları birbirlerine değmeyecek şekilde saklamak uygulanacak yöntemler arasındadır.

Sebze Meyveleri Mevsiminde Al

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Bildiğiniz üzere her meyve sebze kendi mevsiminde daha ucuz ve daha sağlıklıdır. Bu yüzden mevsiminde alıp saklamak hem bütçeniz hem de sağlığınız için faydalı olacaktır. meyveleri reçel olarak, sebzeleri konserve yapıp ya da dondurucuda saklamak tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır.

Hiçbir Şeyi Atma

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Para verip aldığımız hiçbir şeyi çöpe atmamalıyız. Çünkü bunları başka başka  şekillerde tüketmek mümkündür. Tüketemediğimiz erzakları değerlendirme yöntemlerinden bazıları ise şunlardır;

  • Artan ekmekleri kurutarak ya da dondurucuda saklayarak köftelerinizde kullanabilirsiniz,
  • Çürümeye yüz tutan meyveleri reçel ya da meyve suyu yapabilirsiniz,
  • Yumuşamış ve tüketilmeyen domatesleri konserve menemen ya da domates sosu yapabilirsiniz. Dilerseniz konserve yapmak yerine dondurucuda da saklayabilirsiniz,
  • Artan pilavınızı daha sonra sarma ya da dolma içi yapmak için saklayabilirsiniz,
  • Artan sebze yemeklerinizi konserve yapıp yemek yapamadığınız bir gün kullanabilirsiniz,
  • Haşladığınız tavuk ya da et sularını dondurarak doğal bulyon yapabilirsiniz.

Diğer bir yazımız olan 3 Basit Diyet Tatlısı önerimize gözatabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.