Teknoloji Nedir? Teknolojinin Anlamı ve Kullanımı |

Teknoloji Nedir? Teknolojinin Anlamı ve Kullanımı

Teknoloji Nedir? Teknolojinin Anlamı ve Kullanımı

Teknoloji Nedir ?

Teknoloji Nedir ?Yeni araçlar yapma,işleme ve yeni materyallerin çıkarılmasına adanmış bir bilgi birikimidir.Ayrıca teknolojiyi günlük hayatımızı kolaylaştırmak için kullanılan ürünler ve işlemler olarak tanımlayabiliriz.

Teknoloji,aynı zamanda problemleri çözmek için kullanılan bir bilim uygulamasıdır.Teknolojiyi günlük hayatımızda yaptığımız hemen her şey de kullanırız.(örn.haberleşme,ulaşım,öğrenme,üretim,veri güvenliği vb.).Bir çok işletme rekabet edebilmek için teknoloji kullanıyor.

Teknolojiyi kullanarak yeni ürünler ve hizmetler sunuyor ve bu ürünleri ve hizmetleri müşterilerine zamanında yetiştirmek için teknolojiyi kullanıyorlar.Örneğin Cep Telefonu şirketleri,rekabetçi kalmak için yeni akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar oluşturmak için ileri düzeyde teknolojiyi kullanıyorlar.

Gelişen Teknoloji

Gelişen Teknoloji

Gelişen Teknoloji

Teknoloji Dinamiktir.Gelişmeye devam ediyor çünkü teknolojiye olan ihtiyaç ve taleplerimiz değişmeye devam ediyor.Şu anda sanayi çağından bilgi çağına geçmiş durumdayız.

Sanayi çağında,büyük miktarda sermayeye sahip şirketler rekabet avantajı elde etmek için pahalı teknolojik araçları kullanma potansiyeline sahipti,Küçük işletmelerin daha az potansiyeli vardı çünkü pahalı üretim veya işletme teknolojisi araçlarını karşılayamıyorlardı.

Ancak,teknolojideki ilerleme bilgiye bağlı yeni bir ekonomik ortam oluşturdu.Bilgi çağı farklı bir çalışma ortamı sağladı ve bu küçük işletmelerin oldukça rekabetçi pazarlarda yer almasına yardımcı oldu.

Teknoloji Çeşitleri

Teknoloji Çeşitleri

Teknoloji Çeşitleri

Teknolojiyi çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanıyoruz.Günlük olarak kullandığımız farklı teknoloji türlerinden bazılarını sizler için araştırdık.

 • İletişim Teknolojileri

İletişim Teknolojisi

İletişim Teknolojisi

Bilgi veya verileri bir yerden diğerine veya bir kişiden diğerine iletmek için teknik araçları kullanan bir sistemdir.

İletişim herkes için günlük bir gereksinimdir.Fikirlerimizi iletmek,bilgi alışverişinde bulunmak ve duyguları ifade etmek için kullanılır.

Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişimde kalmak için telefonlar,bilgisayarlar,e-postalar,faks veya mesajlaşma araçları gibi iletişim teknolojisi araçlarını kullanır.İşletmeler,bir işyerinde bilgi akışını kolaylaştırmak,karar vermede yardımcı olmak,müşteri ihtiyaçlarına ve isteklerine hizmet vermek,hedeflenen tüketicilere yeni ürünler veya hizmetler sunmak ve daha pek çok şey için iletişim teknolojisi araçlarını kullanır.

 • İnşa Teknolojisi

inşa teknolojisi

inşa teknolojisi

Temel ve ileri yapılar inşa etmek için kullanılan ileri yöntem ve ekipmanın incelenmesidir.

Binalar ve köprüler gibi ağır mühendislik yapıları içerir.Yapı oluşturmak için çeşitli teknolojik ürünler kullanılır.

Dijital tasarımlar oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım yazılımları kullanılır.Bu yazılımlar ile birlikte inşaatçıların projeyi zamanında,bütçe dahilinde ve minimum kaza ile verimli bir şekilde tamamlamasına yardımcı olur.

 • Engelli Kişilere Yardımcı Teknoloji

Yardımcı Teknoloji

Yardımcı Teknoloji

Engelliler tarafından gerçekleştirilmesi zor veya imkansız olan belirli görevleri yerine getirmek için, öğrencilerin daha iyi öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılıyor.Engelli bedenleri olan kişilerin hareket etmelerine yardımcı olmak için kullanılıyor.

Teknolojideki ilerlemelerden dolayı bir çoğunun imkansız olduğunu düşündükleri görevleri yerine getirmeye yardımcı olan teknolojidir.

 • Tıbbi Teknoloji

Tıbbi Teknoloji

Tıbbi Teknoloji

İnsanın yaşam süresini artırmak ve geliştirmek için kullanılan teknoloji türüdür.

Medikal teknoloji hastanın ağrılarını azaltır.Gelişmiş Ülkeler sağlık teknolojilerinde tıbbi teknolojinin kullanılmasından yararlanmıştır.ve bu gelişmiş ülkelerdeki insanların gelişmekte olan ülkedeki insanlara bakarak daha uzun süre yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Medikal teknoloji,enfeksiyonları teşhis etmek,hastalıkları tedavi etmek ve insanları etkileyen hastalıkları araştırmak için kullanılır.

 • Bilgi Teknolojisi

Bilgi Teknolojisi

Bilgi Teknolojisi

Bilgilerin depolanması,aktarılması ve işlenmesi için kullanılan bir dizi donanım ve yazılım aracıdır.

Bilgi teknolojisi araçları,doğru kişilere doğru bilgiyi doğru zamanda sağlamada yardımcı olur.

Bir şirkette çalışanlar çeşitli görevleri tamamlamak için bilgi teknolojisi kullanır.Bilgilerin aktarılması şirketteki müşteri hizmetlerini iyileştirir.Bankalar gibi büyük finansal kuruluşlar tüm işlerini yürütmek ve müşterilerine hizmet etmek için teknolojiyi kullanırlar.

 • Eğlence Teknolojisi

Eğlence Teknolojisi

Eğlence Teknolojisi

Video oyunları oluşturmak,müzik sistemleri geliştirmek ve daha pek çok şey için kullanılır.Eğlence Teknolojisi,video,ses,animasyonlar,sahne yapımı,bilgisayar simülasyonları,etkileşimli ortamlar ve daha fazlasını içerir.

 • İş Teknolojisi

İş Teknolojisi

İş Teknolojisi

Bir işletmeyi yürütmek ve çeşitli işletme işlemlerini geliştirmek için kullanılan teknolojidir.

Yazılım ve donanım kombinasyonundan oluşur.bir çok işletme büyümek için işletme teknolojisini kullanır.Küçük işletmeler ise teknolojiyi köklü firmalarla rekabet etmenin yollarını bulmak için kullanıyorlar.bazı teknolojiler küçük bir işletmenin büyük bir işletme gibi gözükmesini sağlayabilir ve küçük işletmelerin rekabetçi pazarda yer almasına yardımcı olabilir.

 • Eğitim Teknolojisi

Eğitim Teknolojisi

Eğitim Teknolojisi

Sınıf içinde veya dışında çeşitli teknolojik süreçler ve kaynaklar oluşturarak ve yöneterek öğrencilerin performansını geliştirmeyi amaçlar.Araştırma,tasarım,değerlendirme ve kullanım yoluyla sorunlara nasıl çözüm üretebileceklerini öğrenmelerine yardımcı olur.Eğitim teknolojisi,öğrenme yöntemimizi geliştirmeye yardımcı olur,eğitim teknolojisinin yararlarından bazıları şunlardır:

 1. Öğrencileri motive eder ve bireysel öğrenmeyi geliştirir.
 2. Eğitim materyallerine kolay erişim
 3. Öğrencilerin oyunlaştırma yoluyla yeni konular ve dil öğrenmelerine yardımcı olur.

Teknolojinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Teknoloji Avantajları Dezavantajları

Teknoloji Avantajları Dezavantajları

Teknoloji iyidir.Çünkü günlük hayatımızdaki işleri yapma şeklimizi basitleştirir.

Eğer teknoloji yanlış uygulanırsa,birçok yönden zararlı olabilir.Teknoloji insanlar için geliştirilmektedir.Bu yüzden hemen hemen her işi başarmak için kullanılabiliriz.İmkansızı mümkün kılar.Eğer teknoloji iyi bir şekilde uygulanmışsa insanlığa çok faydalı olabilir.Fakat aynı zamanda zararda verebilir.Aşağıda İş dünyasında ve okullarda teknolojinin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

İşletmelerde Teknolojinin Avantajları

 • Üretimi artırır:

Üretimi Arttırır

Üretimi Arttırır

Teknoloji,işletmelerin çoğu görevi otomatikleştirmesine yardımcı olur ve bu işlem daha fazla üretim ve verimlilik sağlar.İşletmeler muhasebe yazılımı kullanarak muhasebe bölümündeki görevleri otomatikleştirebilir.Fırınlarda sıcaklık düşüşünü veya sıcaklık artışını tespit etmek için sıcaklık sensörlerini kullanarak sıcaklık odasını otomatikleştirebilir.

 • Küçük İşletmelerin rekabet avantajı kazanmasına yardımcı olur:

Teknoloji Rekabet Avantajı

Teknoloji Rekabet Avantajı

Eğer işletme teknolojisi iyi uygulanırsa,küçük işletmelerin rekabetçi bir pazarda yer almasına yardımcı olabilir.Küçük işletmelerin pazarda iyi bir konum elde etmek ve ölçeklendirmek için teknolojiyi kullanma şekillerinden bazıları;Sosyal ağlar ve elektronik posta gibi internet teknolojileri aracılığıyla müşteri hizmetleri hizmetlerinin iyileştirilmesi,müşteri ihtiyaçlarına ve isteklerine göre uyarlanmış yeni ürünler ve hizmetler oluşturulması.

 • Zaman Kazandırır:

Zaman kazandırır

Zaman kazandırır

İşletmedeki faaliyetlerin çoğu otomatik olduğundan,işlem sırasında zamandan tasarruf sağlanır.Bilgisayarlar çeşitli iş görevlerinin yerine getirmek için kullanılabilir.Örneğin;verileri kaydetmek için bir bilgisayar kullanılabilir.

 • Bilgi Paylaşımını Geliştirir:

Bilgi Paylaşımını Geliştirir

Bilgi Paylaşımını Geliştirir

Birçok işletme bilgi akışını kolaylaştırmak için iç ağları kullanır.Bu iç ağ işyerindeki farklı bölümler arasında bilgi aktarımında yardımcı olur.Ayrıca çalışanlar,yazıcılar,faks makineleri ve internet gibi farklı teknolojileri bir iç ağ üzerinden paylaşabilirler.Ayrıca bu bilgi akışı işyerindeki kararların alınma hızını arttırır.

 • Veri Depolamasını Geliştirir :

Veri Depolama

Veri Depolama

İşyeri verilerini güvende tutmak çok önemlidir.Veritabanlarının ve uzaktan depolama olanaklarının kullanımı,işletme bilgilerinin ve verilerinin güvenli ve her yerden erişebilir olmasını sağlar.

 • Teknoloji,İş iletişimini basitleştirir:

Teknoloji İş İletişimini Basitleştirir

Teknoloji İş İletişimini Basitleştirir

Her İşyeri iletişimle ayakta kalır.Tedarikçilerinizle,iş ortaklarınızla ve çalışanlarınızla iletişim kurmanız gerekir.Böylece teknoloji tüm bunları basitleştirecektir.Birçok işletme bilgi alışverişinde bulunmak için cep telefonları,video konferans uygulamaları,yazılı mesajlaşma servisleri ve elektronik posta gibi iletişim teknolojilerini kullanır.

İşletmelerde Teknolojinin Dezavantajları

 • Pahalıdır:

Teknolojinin bir bedeli vardır.her küçük işletme teknolojiyi başaramaz.Teknolojiyi satın aldıktan ve şirkete entegre ettikten bu teknolojiyi sürdürmek için başka bir maliyet ödemeniz gerekir.aylık bakım masrafları oluşur ve bu işlemler pahalı olabilir.

 • Güvenli değildir:

Teknoloji güvenli değil;İnternet teknolojisiyle iş verilerini kaybetmek çok kolaydır.bilgisayar korsanları uzaktan veritabanınıza erişebilir ve işletme verilerinizi kendi ihtiyaçları için kullanabilir.

 • Sosyal/işyeri bağlantısı kesilmesi:

Teknolojiye aşırı bağımlılık işyeri ilişkilerini,çalışanlar ve iş yöneticileri e-posta,telefon,metin mesajları ve video konferanslar aracılığıyla iletişim kurmalarını engelleyebilir.yüz yüze iletişim azalır ve bu nedenle çalışanların son üründe daha az yer aldığını ve buda memnuniyetsizliğe ve işyerinde sıkıntıya neden olduğunu görürsününz.

 Okullarda Teknolojinin Avantajları

 • Bireysel Öğrenmeyi Teşvik Eder

Öğrenciler,çevrimiçi olarak kişisel araştırma yapmak ve kendilerini eğitmek için kullanabilirler.Bir öğrenci öğrendiklerini kontrol ettiğinde hata yapmaktan korkmaz ve bu onların belirli bir konu hakkında daha fazla şey keşfetmelerini teşvik eder.Bir çok öğretmen öğrencilerin belirli konularda kişisel araştırma yapmalarına izin veriyor;sonuçlar akıllı tahta ile diğer öğrencilerle veya tüm sınıfla paylaşılabilir.

 • Öğrencilerin sınıfta katılımını teşvik eder:

Dijital beyaz tahtalar gibi eğitim teknolojileri etkileşimli olduğundan,öğretmenler öğrencilere bu etkileşimli beyaz tahtayı kullanarak diğer öğrencilere öğretme şansı verebilir.Ayrıca oyunlaştırma teknolojilerinin entegrasyonu,sınıfta iken öğrencileri eğlendirir ve özenli tutar,çünkü oyunlar sınıftaki o sıkıcı atmosferi ortadan kaldırır.Öğrenciler oyun oynayarak matematik ve İngilizce gibi konuları öğrenebilirler.

 • Teknoloji Öğrencilerin yazmayı ve hecelemeyi öğrenmelerine yardımcı olur :

Sınıfta not almak için bilgisayar kullanımı,birçok öğrencinin iyi bestelenen komposizyonlar yazmayı öğrenmesine yardımcı olmuştur.Bilgisayarlar,sınıfta öğrenciler not alırken dilbilgisi hatalarını otomatik olarak düzeltecek kelime uygulamalarına ve yerleşik sözlüklere sahiptir.Ayrıca,öğretmenler öğrencileri kişisel bloglar oluşturmaya teşvik eder,böylece yazma ve heceleme becerilerini geliştirebilirler.

 • Öğrencilerin teknik çalışma ortamlarına hazırlar :

Öğrencilere,okulu tamamlandıklarında ve iş başvurusunda bulunmaya başladıklarında,bilgisayarları ve çeşitli teknolojik araçları nasıl kullanacaklarını öğretir.Dünya ilerlemeye devam ettikçe,geleceğin tüm işleri adayların bazı teknik becerilere sahip olmasını gerektirecektir.

 • Teknoloji,sunduğu zorluklar nedeniyle risk almayı teşvik eder:

Teknolojiyi öğrenmesi zordur ve öğrencilere çözülmesi gereken bulmacalar sunar.Bulmacaları çözme sürecinde,öğrencinin beyni keskınleşir ve daha fazla risk almakla ilgilidir.eğer öğrencilerimiz sınıfta iken nasıl risk alınacağını öğrenirse,okuldan sonra hesaplanmış riskleri almaları daha kolay olacaktır.

 • Teknoloji Engelli öğrencilere yardımcı olur:

İpad,robot,oyunlar gibi yardımcı eğitim teknolojisi,otizm gibi hastalıkları olan öğrencilere nasıl konuşulacağını ve yazılacağını öğrenmelerine yardımcı olabilir.Ayrıca sağır öğrenciler sınıfta mobil metin mesajlaşma kullanarak kolayca iletişim kurabilir ve bu da derse katılımlarını artırabilir.

 • Teknoloji Öğretmenlerin çalışmasını kolaylaştırıyor:

Öğretmenler sınıfta teknolojiyi kullanarak işlerini kolaylaştırmanın yaratıcı yollarını buldular.Örneğin;bir öğretmenin binlerce sınav kağıdını elle tek tek okumadan Öğrencilere ipad yardımı ile ipade bir uygulama kurarak oradan sınavlarını gerçekleştirebilir.

Okulda Teknolojinin Dezavantajları

 • Dikkat Dağılması :

Öğrenciler sınıfta teknolojiyi kullanmaya bayılırlar,anca sınıfta ders çalışmak için cep telefonlarının kullanılması,dikkat dağıtma eğilimindedir,bazı öğrencileri rahatsız edebilir.Özellikle uygulamalar ; twitter,facebook,yotube ve pinterest;Öğrenciler bu sosyal uygulamaları sınıflarındayken akıllı telefonlarında eğlence amaçlı kullanma eğilimindedirler.

 • Pahalıdır:

Küçük bütçeli okullar teknolojiyi sınıflarına entegre edemez.Ayrıca sınırlı geliri olan ebeveynler,çocukları için dizüstü bilgisayar ve ipad satın alamayabilir.Bu yüzden her okul veya öğrenci teknolojiyi sınıfta kullanabilecek konumda olmayacaktır.

 • Eğitim Gerektirir :

Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin çeşitli eğitim teknolojilerinin nasıl kullanılacağı konusunda eğitime ihtiyaçları vardır.Hem çok zamana ve hemde paraya mal olabilir.

Teknoloji Kullanarak Sorunları Nasıl Çözeriz ?

Teknoloji, problemleri çözme amacıyla tasarlanmıştır;insani ihtiyaç ve istekleri karşılamalıdır.Teknolojiyi birçok şekilde kullanıyoruz; en azından herkes teknolojiyi bir şekilde kullanır. Bir problem çözme sürecinde aşağıdakiler göz önünde bulundurulur;

 • Gözlemle sorunu anlayın.
 • Bu sorunu çözmek için bir plan oluşturun.
 • Planın uygulanması
 • Planın değerlendirilmesi.

Aşağıda, teknolojiyle ilgili problemleri çözerken bilmeniz gereken dört temel aşama listelenmiştir.

Teknolojik Bir Sorunu Belirleme

Bu aşamada, teknolojik bir çözüme ihtiyaç duyan durumu açıklayarak ve teknolojik sistemin veya cihazın karşılaması gereken kriterleri belirleyerek sorunu tanımlamanız gerekecektir. O zaman, sorun ya da durum için çözümler geliştirmeye başlamak için gereken bilgileri toplamanız gerekir.

Bir Çözüm Geliştirmek

Bu aşamada, belirli bir sorunu çözebilecek olası çözümler geliştirmeniz gerekecektir. Bu sorunu kalıcı olarak çözmek ve fırsatı karşılamak için en iyi çözümü geliştirene kadar birden fazla çözümü test edeceksiniz.

Çözümü Değerlendirme

Bu aşamada, önerilen tüm çözümleri grafik, istatistik ve matematiksel modelleme teknikleri kullanarak test ederek ve değerlendirerek en iyi çözümü modelleyeceksiniz. En iyi teknolojik çözümü seçmeniz için, bu sorunla ilgili en iyi çözümü belirlemek için ekonomik, pazar, teknik, üretim ve çevresel kriterler ile ilgili tasarım çözümlerini karşılaştırmanız gerekecektir.

Çözümü İletme

Artık tüm çözümleri değerlendirdiğinize göre, son çözümü ekibinize grafik çizimler, raporlar ve matematiksel yollarla iletme zamanı geldi. Takımınıza katılıyorsanız, şimdi devam edip yönetimi veya hükümetten onay almak için çözümü sunabilirsiniz.

Sonuç

Teknolojiyi kullanarak bir problem çözmenin dört adımından yola çıkarak, kullandığımız teknolojinin bir problem çözme veya bir fırsatı yakalama fikriyle başladığını göreceksiniz. Bir kişi veya bir grup insan sorunu veya fırsatı gördü ve bu sorunu veya fırsatı karşılamak için çözümler tasarladı. Bugün basit problemleri çözmek için tasarlanan çeşitli teknolojiler var, örneğin Facebook.com, twitter.com gibi sosyal ağlar iletişim ve sosyal etkileşim sorununu çözdü.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.