Yağ Yakma nın Yolları | Her şey Hakkında Her şey Diyet

Yağ Yakma nın Yolları

Yağ Yakma nın Yolları

Yağ Yakma nın Yolları

Kilo vermeye çalışmak vakit vakit hepimizin ortamında bulunduğu bir süreç. Burada atlamamamız gereken en mühim detay kilo verirken bunu yağ kayarak gerçekleştirme. Böylece bedenimizdeki kas oranını düşürmeden yağ yakarak, yani incelerek kilo vermek olası. Yağ yakma nın birtakım ipuçları ve detayları var elbette. Bu detaylara ilgi ederek ön görü ettiğinizden daha kısa sürede forma girebilirsiniz.

Güne sıhhatli ve kuvvetli bir kahvaltı ile başlayın. Protein yönünden zengin, sıhhatli karbonhidratlar, lifler ve sıhhatli yağlar sahibi olan bir kahvaltı hem sizi gün amacıyladeki ani acıkma krizlerinden koruyacak hem de yağ yakma hızınızı arttıracaktır.

Kahvaltı Önerileri

Kahvaltı

1 dilim tam buğday ekmeği, 2 yumurtadan yapılmış omlet, ¼ avokado ve 2 dilim jambon.

Az yağlı süt ile hazırlayacağınız bir kâse yulaf ezmesi.

2 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim tam buğday ekmeği, birkaç dal maydanoz, dereotu ve taze nane, az yağlı beyaz peynir ve 2 tüm ceviz.

Yağ Yakma nın Yolları Su Tüketimi

Su İçme

Yağ yakımını hızlandırmanın en kolay ve mühim adımlarından biri de derli toplu ve yeterli oranda su tüketmektir. Günlük su kullanımınız 2.5 – 3 litre arasında olmalıdır. Bu oranı gün amacıylae yayarak tüketmeli ve çok büyükte bir bardak suyu bir defada içmek yerine yudum yudum tüketmelisiniz. Düzenli su tüketmek ani açlık duygusunun de önüne geçecektir.

Protein kullanımını dengelemelisiniz. Günlük tüketmeniz gereken protein sayısını şu kolay formülle öğrenebilirsiniz; kilo x 0.8 gr. Örnek verecek olursak 65 kiloda olan bir insanın günlük tüketmesi gereken protein oranı 52 gramdır. Eğer fiziksel aktiviteniz daha yoğunsa, spor yapıyorsanız ve aktif bir hayatınız varsa bu oran kilo başına 1-1.5 gram arasında seyredebilir. Yeterli protein alımında hem kaslarını korur ve güçlendirir hem de açlık duygusunun önüne geçersiniz. Hem de proteinle yağ ve karbonhidrat grubundaki gıdalerden daha çok termik enerjiye sahip bulunduğu amacıyla daha çok kalori yakmanızı sağlar.

Yağ Yakma nın Yolları Karbonhidrat Tüketimi

Karbonhidratlı Besinler

Diyet süreçlerinde oluşturulan en büyük yanlışlardan biri de karbonhidrat kullanımını tamamiyle kesmektir. Vücudunuzun gereksinimi olan karbonhidrat sayısını; kilo x 0.3 formülüyle hesaplayabilirsiniz. Bu oran 1.5 katına kadar çıkabilir. Yoğun fiziksel aktivitelerde bulunacağınız, spor gerçekleştireceğiniz vakitlarda oranı arttırabilirsiniz. Karbonhidrat tüketirken sıhhatli karbonhidrat sahibi olan gıdaları seçmelisiniz. Bunlara numune vermemiz gerekirse; mercimek, nohut, kinoa, tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, yulaf, meyve ve sebzeler diyebiliriz.

Yağ yakımını hızlandırmak amacıyla ilgi etmeniz gereken mühim detaylardan biri de sıhhatli yağları tüketmektir. Yağ tüketmek deyince aklınıza direkt tereyağı, zeytinyağı gibi alternatifler gelebilir fakat gereksiniminiz olan yağ sayısını direkt gıdalerden alabileceğinizi de unutmamanız gerekmektedir. Bunun amacıyla avokado, Hindistan cevizi yağı, çiğ badem, çiğ fındık ve ceviz, tereyağı, sadeyağ ve zeytinyağı gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

Omega 3

Yağ Yakma - Omega3

Kilo verme ve yağ yakma sürecinde dışarıdan gıda takviyesi almanız gereken haller da olabilir. Bunlardan en muhimi Omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 bedenimiz doğrulusunda üretilemediği amacıyla gıdalerden ve takviyelerden alınabilir.

Ödem atmak ve yağ yakımını hızlandırmak amacıyla derli toplu olarak yeşil çay tüketmelisiniz. Yeşil çay kahveden daha az kafein içerir ve kafein yağ yakımının hızlandırılmasında çok önemli şeylerden birisidir. Genellikle kafein oranı yüksek bulunduğu amacıyla kahve tüketemiyorsanız yeşil çaydan destek alabilirsiniz.

Düzenli egzersiz gerçekleştirme olmazsa olmazlarınız arasında olmalı. Egzersize başladığınızda ilk 20 dk ortamında karbonhidratlar enerji olarak harcanır. Bunu proteinler ve yağlar takip eder. Bu sebeple derli toplu ve yeterli sürede egzersiz yapmanız gerektiğince mühimdir.

Metabolizma hızınızı yükseltmek amacıyla C vitamini tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Portakal, greyfurt, limon, maydanoz gibi gıdaları öğünlerinizi yayarak tüketmeniz metabolizmanızın hızlanmasına, bundan dolayı da kilo vermenizi desteklemeye yardımcı olur.

Düzenli lif tüketmeye özen göstermelisiniz. En mühim liflerden biri de pektindir. Pektin hücrelerin yağ emilimini azalttığı amacıyla kilo almanızı engeller. Greyfurt, böğürtlen, elma gibi meyvelerde pektin yönünden zengindir.

Baharatların gücünden yararlanmayı unutmamalısınız. Köri, acı biber, zencefil gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını tetikler. Hem de rezene vücuttan ödemin atılmasına destekte bulunur, kekik hem kolesterolü düşürmenize hem de yağ yakma nıza yardımcı olur.

Son olarak, gerçekte en başta yer alması gereken en mühim detay; vakit. Kendinize vakit tanımalısınız. Hayal ettiğiniz bedene bir anda ulaşmanız ne yazık ki olası değil. Kendinize ve beneninize vakit tanıyarak, sabırlı ve istikrarlı olarak her şeyi başarabileceğinizi unutmamalısınız.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.