Yerebatan Sarnıcı | Her şey Hakkında Her şey Genel Kültür

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan sarnıcı İstanbul’da bulunan eski zamanlardan kalma bir sarnıçtır. Diğer bir adıyla Yerebatan sarayı eşsiz güzellikte mimari yapılarıyla doludur. İlkçağ zamanlarında kentin su ihtiyacını gidermek amacıyla yapılmıştır. İstanbul tarihin her döneminde imparatorlar tarafından ele geçirilmek istenir. Bundan dolayı Bizans İmparatoru kentin farklı pek çok yerinde sarnıçlar yaptırır.  Böylece kuşatma esnasında kentin su ihtiyacı karşılanır. Yerebatan sarnıcı 9. Yy da Bizans İmparatoru İustinianos tarafından yaptırılır. Su 19 km uzaklıkta yer alan Cebeciköy kemerinden gelir. Sarnıç Osmanlı devleti zamanında da uzun bir süre hizmet görür.

Yerebatan sarnıcıoldukça büyük bir yapıdır. Genişliği 70 metre olup uzunluğu 1400 metre, yüksekliği ise 8 metredir. Sarnıç içerisinde toplam 336 sütun bulunur. Büyüleyici güzellikteki bu sütunların her biri 4’er metre aralıklarla dizilmiştir.

Yerebatan Sarnıcıyla Tarihi Yolculuk

Yerebatan Sarnıcıyla Tarihi Yolculuk

Yerebatan Sarnıcıyla Tarihi Yolculuk

Yerebatan sarnıcının eşsiz güzellikteki tarihi yapısıyla adeta insanı büyüleyen bir atmosferi vardır. Günümüzde müze olarak kullanılan sarnıç uluslararası birçok misafirini ağırlar. Şehrin en büyük kapalı sarnıç olma özelliğini taşıyarak görsel zenginliklerle dolu görünümünü hala korur.  İnşaatında yaklaşık olarak 7000 kölenin çalıştırıldığı ve yapımının 38 yılda tamamlandığı biliniyor.  Sarnıcın en mühim özellikleri arasında su yalıtımını sağlamak amacıyla özel harçlı sıvasının kullanılması yer alır. Sütunların üzerinde bulunan gözyaşları motifleri çeşitli rivayetleri barındırır. Bunlardan birisi inşasında çalıştırılan kölelerin gözyaşlarına ait olduğu yönündedir.  Farklı bir tarihi dokuyu içerisinde barındıran yerebatan sarnıcı hala büyüleyici özelliğini korumaktadır.

Yerebatan Sarnıcı Nasıl Keşfedildi?

Nasıl Keşfedildi?

Yerebatan sarnıcıİstanbul’un fethedilmesinden yaklaşık olarak yüzyıl sonra keşfedilir. Balıkçılar tarafından keşfedilen sarnıç büyük bir ilgi görür. Günümüzde de hala tarihi eser niteliğinde önem taşır. Ziyaretçiler sarnıcı gezerken suyun üzerinde yürüyormuş gibi bir hisse kapılırlar. Tarihi atmosferi ve huzurlu ortamıyla sarnıç tüm ziyaretçilerini büyüler. Sütunları, dizilişleri ve mimari oymalarıyla gizemli havasını yapıldığı günden beri korur.  Şimdiye kadar iki imparatorluğa tanıklık eden  Yerebatan Sarnıcı büyüleyici sütunları ve taşlarıyla sıklıkla ziyaretçilerini ağırlar. Tarihi özellikler pek çok filme ve kitaba konu olan sarnıç dünyaca tanınan bir tarihi eserdir.

 

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.